INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


SITA: nowe badania pokazują rosnące zainteresowanie sztuczną inteligencją i biometrią

PRTL.pl, 2018-10-12
     

Sztuczna inteligencja (AI) i technologie biometryczne stały się kluczowymi tematami w najnowszym badaniu trendów technologicznych przeprowadzonym przez SITA, dostawcę usług informatycznych dla branży transportu lotniczego.

 

W przeprowadzonym w 2018 badaniu wzięło udział ponad 180 dyrektorów IT linii lotniczych i portów lotniczych. Badanie pokazało, że 84% przewoźników lotniczych planuje do 2021 w większym stopniu rozwijać i korzystać z możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja. Zeszłoroczne badanie ujawniło podobne zainteresowanie zaledwie u 52% linii lotniczych.

 

W ciągu najbliższych trzech lat 61% lotnisk planuje wdrożenie szerokich programów związanych ze sztuczną inteligencją lub prace badawczo-rozwojowe (R&D) w tej dziedzinie, w porównaniu z zaledwie 34% w 2017.

 

Ogłaszając wyniki na szczycie IT w Budapeszcie SITA oceniła, że około 79% lotnisk aktualnie wykorzystuje lub planuje wykorzystać sztuczną inteligencję do analiz predykcyjnych w celu poprawy efektywności operacyjnej.

 

Według prezes SITA, Barbary Dalibord, zachęcające jest to, że zarówno linie lotnicze, jak i lotniska inwestują w technologię biometryczną, aby zapewnić bezpieczny, elektroniczny sposób identyfikacji pasażerów na wielu etapach podróży.

 

Dane biometryczne są obecnie wykorzystywane do samoobsługowych odpraw pasażerów na 41% lotnisk, a 74% planuje wdrożyć tę technologię do końca 2021.

 

Zwiększa się liczba biometrycznych bramek na lotniskach. Według SITA staną się one powszechne w ciągu następnych trzech lat: będą używane na 59% lotnisk i przez 63% linii lotniczych.

 

Z drugiej strony 39% lotnisk uznało, że spełnienie wymagań rządowych i legislacyjnych jest dużym wyzwaniem.

 

Badania pokazują rosnące inwestycje w nowe technologie. Po kilku latach stabilizacji prognozy dotyczące wydatków operacyjnych i kapitałowych są bardzo wysokie. Inwestycje w infrastrukturę lotniczą mają wynieść 3,67% łącznych przychodów. Oczekuje się, że porty lotnicze wydadzą w tym roku 5,69% łącznego przychodu na IT.

 

 

PRTL.pl

 

 

 

Tagi:

technologia | SITA | sztuczna inteligencja


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony