INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Innowacje & Technologie


SITA: rosną wydatki na IT w lotnictwie

2017-10-02
     

Linie lotnicze i porty lotnicze wydadzą na IT w 2017 roku blisko 33 miliardy dolarów. Tak wynika z raportu SITA 2017 Air Transport IT Trends. Zarówno linie jak i porty lotnicze skupiają swoje inwestycje technologiczne na tych samych priorytetowych obszarach: cyberbezpieczeństwie, usługach w chmurze oraz samoobsłudze pasażerów.

 

Badanie SITA pokazuje, że wydatki na IT będą znaczące. Linie lotnicze wydadzą na IT około 3,30% przychodów - 24,3 miliarda USD. Porty lotnicze - 5,05% przychodów czyli 8,43 mld USD. W perspektywie 2018 roku ponad 70% linii lotniczych i 88% portów lotniczych przewiduje, że ich nakłady na IT wzrosną lub pozostaną na tym samych poziomie co dziś.

 

Wraz ze wzrostem wydatków na IT, zarówno linie jak i porty lotnicze są zgodne, co do tego, że priorytetem są wydatki na bezpieczeństwo systemów informatycznych. W ciągu najbliższych trzech lat blisko 96% portów lotniczych planuje inwestycje w duże programy lub badania mające na celu zwiększenie cyberbezpieczeństwa, podobnie deklaruje 95% przewoźników.

 

Drugim co do ważności priorytetem inwestycyjnym są usługi w chmurze: 95% linii lotniczych i 85% portów planuje zwiększone inwestycje w tym obszarze w ciągu najbliższych 3 lat.

 

Trzecim kluczowym obszarem inwestycji w IT jest zapewnienie dodatkowych możliwości w zakresie samoobsługi pasażerów.

 

Linie lotnicze skupiają się na dostarczaniu rozwiązań mobilnych. Większość przewoźników już obecnie zapewnia mobilny check-in (73%), boarding (70%) i powiadomienie o statusie lotu (67%). Do 2020 roku ponad 97% przewoźników planuje ich wdrożenie. Głównym obszarem wzrostu będzie zapewnienie w czasie rzeczywistym powiadomień o statusie lotu w mediach społecznościowych. Udział przewoźników stosujących to rozwiązanie wzrośnie z 31% obecnie do 92% w ciągu najbliższych 3 lat.

 

Zapewnienie płynnej, bezproblemowej obsługi jest kolejnym priorytetem dla przewoźników. 94% z nich chce usprawnić swoje usługi poprzez zastosowanie pojedynczej aplikacji mobilnej. Aplikacje mobilne szybko zwiększają swoje możliwości i funkcjonalność. Coraz większa liczba linii planuje wykorzystanie aplikacji mobilnych jako narzędzia obsługi pasażera, włączając w to również sytuacje dotyczące zakłóceń lotów. 

 

Z punktu widzenia portów lotniczych rozwiązania umożliwiające pasażerom dokonanie samodzielnej odprawy pasażerskiej, bagażowej oraz boardingu są coraz popularniejsze wśród pasażerów. Wydatki na ten cel deklaruje 89% portów. Zarządzający portami lotniczymi koncentrują się na ulepszeniu podróży pasażera na lotnisku i zamierzają wykorzystać nowe technologie związane z Internetem rzeczy (IoT), nadajnikami i czujnikami do wsparcia realizacji swoich celów. Badanie SITA pokazuje, że 80% portów inwestuje lub planuje wydatki na te technologie, 74% inwestuje w rozwiązania ułatwiające „nawigację” na lotnisku, a 68% przygotowuje projekty mające na celu poprawę personalizacji usług dla pasażera.

 

 

PRTL.pl

Źródło: SITA

 

 

Zachęcamy do przeczytania naszych publikacji na temat nowoczesnych technologii w lotnictwie:

 

 

 

Tagi:

Cyberbezpieczeństwo | Linie lotnicze | Lotnisko


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony