INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Jakie jest najlepsze rozwiązanie problemu ograniczonej przepustowości lotniska Chopina?

rozbudowa istniejącej sieci lotnisk

budowa nowego CPL

rozbudowa Modlina

duopol Modlin-Chopin

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


„Airport Breakfast” - o wykorzystaniu europejskich systemów nawigacji satelitarnej w lotnictwie

2017-06-19
     

8 czerwca na lotnisku Katowice w Pyrzowicach odbyło się spotkanie „Airport Breakfast”, zrealizowane w ramach europejskiego projektu CaBilAvi. Jego celem było przedstawienie najnowszych informacji i budowa świadomości o wykorzystaniu europejskich systemów nawigacji satelitarnej w operacjach lotniczych. „Airport Breakfast” w Pyrzowicach było pierwszym z serii takich spotkań w Europie.

 

W trakcie realizacji projektu CaBilAvi, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020, szerzona jest wiedza o E-GNSS (europejskich systemach nawigacji satelitarnej) wśród amatorów i profesjonalistów. Dwa kolejne filary projektu to wdrażanie nowej wiedzy o systemach GNSS w programach szkoleń lotniczych oraz implementacja procedur korzystania z EGNOS w krajach leżących na południowym wschodzie Europy.

 

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach został wybrany na miejsce organizacji wydarzenia ze względu na zdobyte już doświadczenie w obsłudze operacji z wykorzystaniem procedury LPV, pozwalającej na realizację lądowań z większą dokładnością (lokalizacji maszyny).

 

 

Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości poprzez dedykowane nagranie wideo przez Elżbietę Bieńkowską, Komisarz Europejska ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP. Komisarz wyraziła zwięźle jak ważny jest sektor kosmiczny, w tym system EGNOS i wynikające z niego korzyści dla wszystkich Europejczyków, podając za przykład operacje lotnicze. Następnie głos zabrał Paweł Wojda, dyrektor MPL Katowice w Pyrzowicach. Uczestnikom przybliżona została charakterystyka lotniska oraz kluczowe plany rozwojowe na nadchodzące lata.

 

 

Techniczne aspekty tematyki poruszonej podczas spotkania omówili przedstawiciele z Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej. Tomasz Woźniak, Kierownik Działu Systemów GNSS w PAŻP, opowiedział o działalności PAŻP w Polsce i projektach związanych z EGNOS, tj. EDCN/EDCN Next, HEDGE/HEDGE Next, APV Mielec, SHERPA, FLIPA. Piotr Cześnik, Główny Specjalista ds. Instrumentalnych Procedur Lotu, p.o. kierownika Działu Projektowania Procedur i Analizy Przeszkód Lotniczych, PAŻP, przedstawił temat podejść do lądowania APV SBAS na lotniskach w FIR Warszawa.

 

W spotkaniu wzięła też udział przedstawicielka Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej GSA z Pragi. Marta Krywanis, Market Innovation Officer w GSA, omówiła temat działalności agencji oraz organizacyjnie zagadnienia związane z EGNOS oraz Galileo. W drugiej części prezentacji przedstawione zostały narzędzia finansowe oraz działania wspierające publikację procedury LPV.

 

Czytaj także:

Operacje podejść wg wskazań przyrządów z użyciem EGNSS

O EGNOS

 

 

Źródło: Blue Dot Solutions

 

 

 

 

Tagi:

Lotnisko Katowice | PAŻP | Nawigacja | Praca | Satelita | Infrastruktura | Rozwój


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMAREKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.pl
Home | O nas | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony