INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Czy rozbudowa lotniska w Radomiu jest właściwym rozwiązaniem problemów infrastrukturalnych w aglomeracji warszawskiej?

Tak, jestem przekonany, że to dobry pomysł

Trudno powiedzieć, czas pokaże

Mam poważne wątpliwości, zabrakło głębszych analiz i konsultacji z przewoźnikami

Nie, to fatalny pomysł z punktu widzenia przewoźników i pasażerów

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


Nowy poczet władców w porcie lotniczym Lublin

2018-06-14
     

Zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”. Otwarcie wystawy odbędzie się w terminalu lotniska dzisiaj w czwartek, 14 czerwca o godz. 11. W otwarciu weźmie udział prezes PLL Krzysztof Wójtowicz i dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP w Lublinie Jan Karwański.

 

Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” prezentuje serię 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931-2013) zestawionych z rysunkami Jana Matejki (1838 -1893).

 

Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W jego ramach wybitny polski grafik i portrecista – profesor Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, stworzył 49 portretów władców.

 

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet powszechnie – choć nie do końca słusznie – kojarzony z Janem Matejko. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych możliwości drukarskich. W okresie późniejszym wizerunki te były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.

 

Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze nowoczesnych mediów i współczesnych form graficznych może on być jednak archaiczny w swojej formie.

 

Dlatego chcieliśmy stworzyć nowatorskie, bardziej współczesne portrety władców Polski, połączone z częścią edukacyjną napisaną przystępnym językiem. Twórcą tych portretów jest znany grafik, profesor Waldemar Świerzy, najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w swoim dorobku portrety sławnych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię „Giganci Jazzu”. Autorem soczystych, mocnych tekstów o władcach towarzyszących wystawie jest historyk Marek Klata.

 

Portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki, choć najważniejszym zadaniem, które postawił przed sobą artysta, było oddanie charakteru poszczególnych postaci i towarzyszących im emocji.

 

Poczet powstał przy współpracy PKO Banku Polskiego, Narodowego Centrum Kultury i Kreacji Pro. Nowy poczet ma za zadanie przypomnienie, szczególnie młodym ludziom, komu zawdzięczają – między innymi – swoje dzisiejsze miejsce w Europie.

 

Emocjonalne, pełne pasji wizerunki stworzone przez Waldemara Świerzego i towarzyszące im barwne opisy fizyczności władców są okazją do nowego, niebanalnego spojrzenia na historię naszego kraju.

 

Mecenasem Kolekcji jest Bank PKO BP.

 

Bolesław I Chrobry

 

 

Syn Dobrawy i Mieszka I urodził się w 966 lub 967 roku, a zmarł dwa miesiące po koronacji, 17 czerwca 1025 roku. Władzę sprawował od około 29. do 59. roku życia.

 

Pierwszy król Polski był osobą tak atletycznej postury, że potrzebował specjalnego konia, który mimo to szorował brzuszyskiem po trawie. Uwielbiał ucztować. Podczas bitwy z Rusią wojewoda ruski Bed wyśmiewał tłusty brzuch Chrobrego. Wzburzony władca przepłynął Bug, nie oglądając się na swoich wojów i rzucił się na wroga.

 

Bolesław, czterokrotnie żonaty, to miłośnik kobiet (tylko jak to oddać na portrecie?). Jako pierwszy bił w Polsce monety. Wielki (pod każdym względem) władca średnio-wiecznej Europy.

 

Bezprym

 

 

Najstarszy syn Bolesława Chrobrego oraz jego drugiej żony, Węgierki, to najbardziej tajemniczy polski władca. Urodził się w roku 986. Tron zdobył w roku 1031, a po paru miesiącach, wiosną 1032, został zamordowany. Rządził w wieku 44-45 lat. Węgierskie pochodzenie matki mogło uwidocznić się w ciemnej karnacji księcia. Podobno Chrobry, kiedy zobaczył syna, zwątpił w ojcostwo i żonę wygonił. Bezprym był człowiekiem wykształconym. Porzucił szaty zakonne i przy pomocy Niemców oraz Rusinów wygnał króla Mieszka II, skazał biskupów na śmierć przez ścięcie, a mnichów i pomniejszych kapłanów kamienował. Bezpryma, szaleńca i sadystę cierpiącego na kompleks znakomitego ojca, zamordowali dworzanie, a potem wymazywano go skutecznie z pamięci potomnych.

 

 

Bolesław II Szczodry

 

 

Urodził się około 1042 roku z ojca Kazimierza I Odnowiciela i matki Marii Dobroniegi. Władał w Polsce od 1058, koronował się za zgodą papieską w wieku 34 lat, w roku 1076. Po trzech latach uciekł na Węgry, gdzie, w kwietniu 1081 bądź 1082 roku został otruty. Żył około 40 lat.

 

Podziwiamy odwagę i energię Bolesława, ale okrucieństwo jego było nieokiełzane, a pycha niebotyczna. Pomysły polityczne Bolesława były genialne, lecz wykonanie godne bywało szaleńca i wszystko psuło. Słynął z gestu wobec rycerzy i poddanych oraz z zamiłowania do walki. Do legendy przeszło powitanie księcia kijowskiego Izasława, którego Bolesław publicznie targał za brodę oraz brutalne ukaranie niewiernych żon i rycerzy, którzy opuścili go w czasie wojennej wyprawy. Skazanie na śmierć biskupa krakowskiego Stanisława wywołało bunt możnowładców i król musiał uchodzić zagranicę.

 

Kazimierz Wielki

 

 

Syn Władysława Łokietka przyszedł na świat w 1310 roku. Jako jedyny król Polski zyskał przydomek Wielki. Na tronie królewskim zasiadł w 1333 roku. Zmarł w wieku 60 lat, po wypadku podczas polowania. Był ostatnim monarchą na tronie polskim z dynastii Piastów.

 

Syn nikczemnego wzrostem Łokietka wyrósł na potężnego (183,3 cm − według szkieletu), wesołego usposobienia mężczyznę, o długich włosach i gęstym, obfitym zaroście.

 

Źródła wspominają, że król lekko się jąkał, co wzmagało urok władcy, który łamał namiętnie niewieście serca. Historycy obliczyli, że XIV-XV-wieczne źródła łączą Kazimierza Wielkiego
z dziewięcioma kobietami.

 

Ale cóż z tego? Kto, nawet w dalekim Rzymie, by się ośmielił potępić tak wielkiego i znakomitego króla?

 

Jadwiga Andegaweńska

 

 

Najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego przyszła na świat prawdopodobnie w 1373 r. W wieku 11 lat została koronowana na króla Polski, a dwa lata później poślubiła Władysława Jagiełłę. W 1399 roku zmarła przy porodzie.

 

Godzą się kronikarze, iż Jadwiga olśniewała nadzwyczajną urodą. Królowa przez wielu poddanych uważana była za świętą i wierzono, że jej dotknięcie leczy chorych. Z czasem zrezygnowała z bogatych strojów i jak wspomniał Sienkiewicz ...nie tylko nosiła szaty mniszki, ale przysłaniała nawet i twarz z obawy, by myśl o własnej piękności nie wzbudziła w niej pychy...

 

W 1949 roku zmierzono szkielet królowej − w zależności od ułożenia miał on od 175 do 180 cm. Mimo słusznego wzrostu, Jadwiga miała delikatną figurę, a jej wąska miednica mogła skomplikować poród.

 

Stanisław August Poniatowski

 

 

Ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów przyszedł na świat w 1732 roku. Dzięki poparciu carycy Katarzyny w wieku 32 lat zasiadł na polskim tronie. Lista jego dokonań jest mizerna, gdyż mimo uchwalenia Konstytucji 3 maja, w 1795 roku abdykował i był świadkiem rozbioru państwa polskiego. Zmarł w 1798 roku.

 

Król w czasach Sejmu Czteroletniego miał posiwiałe włosy i często chorował. Znienawidzony przez poddanych żył w nieustannym lęku o swoje życie. Poniatowski pisał o sobie: Byłbym moją postacią zadowolony, gdybym o jeden cal był słuszniejszy, gdybym nogę miał kształtniejszą, nos nie taki garbaty, mniejsze usta, wzrok lepszy, zęby pokaźniejsze.

 

W obliczu nieuniknionego upadku król zbiegł do Petersburga. Bez wątpienia był jednym z najbardziej wykształconych władców epoki: zastał Polskę kulturalnie zapuszczoną, a pozostawił oświeconą.

 


Źródło: Port Lotniczy Lublin

 

 

 

 

Tagi:

Lotnisko Lublin


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony