A4E: kolejny strajk francuskich kontrolerów ruchu lotniczego we Francji

2017-10-12
 Drukuj

Ze względu na kolejny strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji 10 października linie lotnicze zostały zmuszone do odwołania ponad 1000 lotów w Europie.

 

Jak podaje Stowarzyszenie Airlines for Europe (A4E), w efekcie akcji protestacyjnej pracowników centrów kontroli ruchu lotniczego na lotniskach w Paryżu (Charles de Gaulle i Orly), Beauvais, Lyonu, Nicei, Marsyli, Tuluzy i Nantes linie lotnicze zmuszone zostały do zmniejszenia liczbę oferowanych lotów o 30%. Zakłócenia w wykonywaniu lotów naraziły na niewygody tysiące pasażerów.

 

Rekordowy pod względem liczby strajków francuskich kontrolerów rok 2016 jest powtarzany jest obecnie. W 2017 roku doszło już do siedmiu akcji protestacyjnych kontrolerów ATC.

 

Badania przeprowadzone dla Komisji Europejskiej (Ricardo & York Aviation, 2016) i dla A4E (PwC, 2016) wykazały, że siedem na dziesięć europejskich strajków ATC miało miejsce od 2005 r we Francji. W tym samym okresie strajki we Francji trwały 252 dni, a w 15 innych krajów UE nie odnotowano żadnych strajków ATC.

 

Stowarzyszenie A4E wzywa do lepszego dialogu społecznego i do zmian w systemie kontroli przestrzeni powietrznej aby umożliwić europejskim pasażerom przeloty bez zakłóceń na całym kontynencie.

 

Gospodarka europejska, sektor turystyki i handlu płacą wysoką cenę za strajki francuskich kontrolerów ATC, tj. 1,4 mld EUR rocznie.

 

 

Źródło: A4E

 

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu PRTL.pl