100-lecie Lotnictwa Polskiego w Centrum Edukacji lotniczej Kraków Airport

2018-06-12
 Drukuj

Wydarzenie z okazji 100-lecia Lotnictwa Polskiego w Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport. Krakowskie lotnisko wspiera innowacje i edukację.

 

W niedzielę (10 czerwca 2018 r.) świętowano 100-lecie Lotnictwa Polskiego w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Osiem drużyn dzieciaków ze szkół podstawowych z: Balic, Cholerzyna, Czułowa, Mnikowa, Morawicy, Piekar, Rząski i Zabierzowa wzięło udział w grze terenowej „Lotnictwo Polskie +/- 100 lat”. Każda z drużyn posługiwała się dedykowaną, opartą na beaconach, aplikacją mobilną. Dzieciaki wykazały się znajomością m.in. topografii lotniska, wiadomościami z zakresu przygotowania do podróży lotniczej i historii lotnictwa.

 

Pierwsze miejsce zdobyła Drużyna „Mew” ze Szkoły Podstawowej w Czułowie, drugie – Drużyna „Jastrzębi” ze Szkoły Podstawowej w Mnikowie, a trzecie Drużyna „Kolibrów” ze Szkoły Podstawowej w Zabierzowie. Nazwy drużyn nawiązywały do nazw statków powietrznych wyprodukowanych w Polsce.

 

Kibice skorzystali z możliwości wycieczek po Centrum Edukacji Lotniczej. 8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, Policja, Służba Celno-Skarbowa – Oddział Celny Port Lotniczy Kraków-Balice, Służba Ochrony Lotniska oraz Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza przygotowali stoiska na terenie Centrum. Można tam było zaczerpnąć informacji o pracy służb lotniskowych, a także m.in. o: konwencji CITES (ochrona gatunków chronionych), ograniczeniach w przywozie towarów z krajów z poza Unii Europejskiej, działaniach minersko-pirotechnicznych w przypadku pozostawienia bagażu bez opieki, kontroli bezpieczeństwa, a także o pracy pilota wojskowego.

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało wystawę „100-lecie Lotnictwa Polskiego”, a Stowarzyszenie Siemacha - wystawę „Jan Wnęk - Ikar znad Dunajca”.

 

Zespół Centrum Edukacji Lotniczej przygotował liczne animacje, konkursy i zabawy, w tym m.in. aukcję charytatywną starych lotniskowych tablic informacyjnych, pokaz mody lotniskowej i samolotów przyszłości opracowanych przez uczestników wydarzenia. Impreza zakończyła się pamiątkowym zdjęciem, które zostało umieszczone w „kapsule czasu”.

 

Warto wiedzieć, że ofertę Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport poszerzono o wakacyjne atrakcje - „lotnicze campy”. Są to warsztaty lotniskowe skierowane dla dzieci w wieku od pierwszej klasy szkoły podstawowej do 10-go roku życia oraz od 11 do 16 lat. Istnieje możliwość skorzystania z jednego warsztatu lub wykupienia pakietu 5-dniowego. Więcej informacji na stronie krakowairport.pl/CEL

 

 

Źródło: Kraków Airport

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu PRTL.pl