Manchester Airports Group z Beijing Construction Engineering Group wezmą udział w przetargu na operatora lotniska w Sofii

2018-10-11
 Drukuj

Manchester Airports Group (MAG) wraz z chińską grupą Beijing Construction Engineering Group (BCEG) będą ubiegać się o koncesję operatora międzynarodowego portu lotniczego w Sofii po otwarciu przetargu przez rząd Bułgarii. MAG będący największą grupą lotniskową w Wielkiej Brytanii jest operatorem lotnisk w Manchesterze, East Midlands i Londyn Stansted.

 

Od czasu zakupu przez MAG portu Stansted w 2013, liczba pasażerów obsłużonych przez lotnisko wzrosła o 40% do 26 mln rocznie. W 2018 prognozuje się 28,5 mln pasażerów. W tym samym czasie liczba linii lotniczych operujących ze Stansted wzrosła z 8 do 22. Trzy porty lotnicze należące do grupy Manchester Airports w Wielkiej Brytanii obsługują rocznie 60 mln pasażerów.

 

MAG już współpracuje z BCEG nad projektem budowy Airport City UK w Manchesterze, inwestycją o wartości 1,3 mld USD obejmującą budowę hoteli, logistyki i zakładów produkcyjnych oraz biur w pobliżu miejskiego lotniska.

 

BCEG buduje również międzynarodowe lotnisko Beijing Daxing. Projekt obemuje budowę dziewięciu pasów startowych i terminali o powierzchni 1,4 mln metrów kwadratowych. Pekińskie lotnisko Beijing Daxing International ma być najbardziej ruchliwym portem lotniczym na świecie pod względem wielkości ruchu pasażerskiego obsługującym rocznie 130 mln pasażerów oraz ponad 1 milion lotów.

 

Grupa MAG współpracowała z przewoźnikami z Bliskiego Wschodu w celu rozwoju siatki połączeń ze swoich brytyjskich lotnisk przez Abu Dhabi, Muscat i Doha - portów, które są w zasięgu 5 godzin lotu z Sofii.

 

W razie wygrania przetargu MAG skupi się na wprowadzaniu większej liczby lotów z Sofii do bałkańskich destynacji, takich jak np. Zagrzeb i Sarajewo, Belgrad i Tirana.

 

 

PRTL.pl

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu PRTL.pl