Lotnisko Heathrow zawiesiło na krótko starty po zauważeniu drona nad pasem startowym

2019-01-11
 Drukuj

W dniu 8 stycznia port lotniczy Heathrow zawiesił na krótko starty po zaobserwowaniu drona nad pasem startowym. Na portalu Twitter Heathrow poinformował, że po zauważeniu dronów nawiązał współpracę z londyńską policją metropolitalną. Wstrzymanie lotów zostało zastosowane jedynie jako środek zapobiegawczy.

 

Departament londyńskiej policji poinformował o otrzymaniu raportów z obserwacji terenu w pobliżu lotniska, położonego 15 mil na zachód od centrum Londynu, o 17:05 po południu lokalnego czasu.

 

Około godziny 18.00 lotnisko poinformowało o wznowieniu odlotów, kontynuując monitorowanie sytuacji z policją i służbami kontroli ruchu lotniczego.

 

Chwilowe zawieszenie operacji na Heathrow na najbardziej ruchliwym europejskim lotnisku pod względem liczby obsługiwanych pasażerów miało miejsce w niecałe trzy tygodnie po zauważeniu dronów na lotnisku Gatwick w południowej części Londynu. Te incydenty spowodowały wielokrotne zamykanie Gatwick w okresie między 19 i 21 grudnia i zakłócenia w postaci setek odwołanych lotów.

 

Dochodzenie w sprawie incydentów na Gatwick prowadzone jest przez policję w Sussex, która analizuje informacje od 115 świadków twierdzących, że widzieli drony latające w pobliżu lotniska.

 

W listopadzie piloci zaobserwowali w pobliżu lotnisk 118 dronów, w 2017 odnotowano takich zdarzeń 93. Lotniska Heathrow i Gatwick ogłosiły, że zainwestują znaczne środki w wojskową technologię antydronową.

 

 

PRTL.pl

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu PRTL.pl