INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Przegląd prasy


Pierwsze kłopoty stambulskiego lotniska

2019-08-16
 
   

Loty z nowego stambulskiego lotniska będą ograniczone wiosną i pod koniec lata. Powód? Drogi podejścia samolotów znalazły się na szlakach migracyjnych ptaków.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 


Lotnisko Chopina z niższą liczbą pasażerów w wakacje. Modlin przejął część czarterów

2019-08-15

Na Lotnisku Chopina wolniej niż w poprzednich latach przybywa podróżnych, a w lipcu po raz pierwszy od dawna ich liczba nieznacznie spadła. Największe biura podróży przeniosły część lotów czarterowych do Modlina.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Klęska LOT na Węgrzech. Samoloty latają puste, firma ratuje się koreańską szalupą

2019-08-14

Zapowiadana przez PiS strategia "wstawania z kolan" przez polskiego przewoźnika przynosi w Budapeszcie dotkliwe straty

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

LOT przeliczy się na Węgrzech? Budapeszt ma więcej sensu niż inwestowanie w CPK

2019-08-14

Polskie Linie Lotnicze LOT chcą rozwijać drugi hub w Budapeszcie, a w przyszłości otwierać z niego takie kierunki, których nie oferują z Warszawy. Równocześnie jednak częściowo wycofują się z trasy ze stolicy Węgier do Chicago, która z całorocznej staje się sezonową. Pojawi się tam też silny konkurent - największa linia lotnicza świata, American Airlines. Czy pokrzyżuje węgierskie plany polskiego przewoźnika?

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Chaos na lotnisku w Hongkongu

2019-08-13

Na lotnisku w Hongkongu doszło do starć policji z protestującymi.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Amerykanie są bardziej surowi dla Boeinga

2019-08-13

Steve Dickson, były pilot linii lotniczej Delta, który został wybrany na prezesa Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), nie pozostawia cienia wątpliwości co do tego, jak będzie traktować Boeinga. Delikatnie daje także do zrozumienia, że jego głównym celem jest teraz odzyskanie wiarygodności samej FAA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Hongkong zamyka lotnisko przez protesty. Wielkie utrudnienia

2019-08-12

Lotnisko Cathay Pacific w Hongkongu stanęło w związku z eskalującymi protestami mieszkańców miasta. Wszystkie loty w poniedziałek zostały odwołane.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Na pociągi do CPK potrzeba 14 mld zł

2019-08-11

PKP Intercity szacują koszt jednego składu, który dowiezie pasażerów na lotnisko, na 80 mln zł. Szukają sposobów sfinansowania inwestycji.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Raport o katastrofie Lion Air we wrześniu

2019-08-11

Indonezyjskie ekipy śledcze opublikują we wrześniu ostateczny raport o katastrofie samolotu B737 linii Lion Air z listopada 2018 — podał urząd bezpieczeństwa transportu KNKT.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kłopoty boeinga 777 linii katarskich

2019-08-11

Największy dwusilnikowy samolot pasażerski świata, boeing 777, linii Qatar Airlines po godzinie lotu z Dohy do Auckland zawrócił na lotnisko w Katarze. Pilot poinformował pasażerów, że maszyna ma „drobne kłopoty z silnikiem”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Letnie lotnicze turbulencje

2019-08-08

To wygląda, jakby branża lotnicza sprzysięgła się przeciwko podróżującym do i z Wielkiej Brytanii. Trudny sierpień zapamiętają oni na długo. Ale i na innych rynkach szykują się kłopoty.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Produkcja B737MAX może zostać przerwana

2019-08-08

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby najdalej w ciągu miesiąca poinformować regulatorów ruchu o wszystkich zmianach wprowadzonych w MAXach, tak żeby mógł się rozpocząć proces certyfikacji - zapowiedział prezes Boeinga Dennis Muilenburg.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair wysłał Bartolini Air na zakupy

2019-08-08

Łódzka szkoła lotnicza zwiększa flotę w związku z kontraktem podpisanym z Ryanairem. Wkrótce kupi nowe samoloty za około 10 mln zł.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Później certyfikacja chińskiego C919

2019-08-07

Chińskie przedsiębiorstwo państwowe COMAC stara się otrzymać w 2021 r. certyfikację swego samolotu DC919, co oznacza zwłokę wobec poprzedniego harmonogramu prac nad odrzutowcem, który ma być rywalem Airbusa i Boeinga.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Znów awaria systemu IT w British Airways. Mnóstwo lotów odwołanych

2019-08-07

Problemy w systemie informatycznym brytyjskiego przewoźnika dotknęły 7 sierpnia tysięcy podróżnych: doszło do odwoływania lotów, opóźnień i długich kolejek. To trzecia tak duża awaria w ciągu ponad dwóch lat.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rusza produkcja airbusów A220 w USA

2019-08-06

Airbus poinformował o oficjalnym uruchomieniu produkcji samolotów regionalnych A220 w Mobile w Alabamie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Turystyka odpoczywa od wspierania budżetu

2019-08-05

Itaka, TUI, Grecos, Neckermann i eSky nie zapłaciły ani grosza CIT za 2018 r. Enter Air natomiast wpłacił do państwowej kasy więcej niż łącznie 10 największych firm z branży.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Linia lotnicza chce usunąć toalety z samolotów. Dzięki temu ma się zmieścić więcej pasażerów

2019-08-05

Filipiński przewoźnik Cebu wpadł na zaskakujący pomysł. Linia lotnicza chce, aby na pokładach jej samolotów zmieściło się nawet 460 pasażerów. Aby to osiągnąć, planuje usunięcie toalet oraz kuchni.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Wstępna zgoda na spółkę Delty, Air France i Virgin

2019-08-04

Amerykańska minister transportu Elaine Chao dała wstępną zgodę na rozszerzoną o Atlantyk spółkę joint venture trzech przewoźników: Delty Air Lines, Air France-KLM i Virgin Atlantic.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jest powód, dlaczego samoloty nie zawsze lecą najkrótszą trasą

2019-08-04

Polskie Linie Lotnicze LOT mają dziś w swojej siatce 111 połączeń. Jak ustalane są ich trasy? Co decyduje o godzinach wylotu z lotnisk? Dlaczego nie zawsze samolot leci najkrótszą trasą? To niektóre z pytań, które zadaliśmy Robertowi Luderze i Krzysztofowi A. Siemińskiemu z Biura Siatki Połączeń w PLL LOT.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Chiny. Próbny lot czwartego prototypu C919

2019-08-03

Czwarty prototyp chińskiego samolotu wąskokadłubowego C919 wykonał pierwszy próbny lot — podał jego producent, firma COMAC.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

W Portach Lotniczych trwa spór o pieniądze. Czy grozi nam paraliż?

2019-08-01

Związkowcy alarmują, że PPL znacznie obniża pensje. Likwidujemy kominy płacowe – odpowiada spółka.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Sąd w Londynie otwiera drogę do strajku w British Airways

2019-07-31

Sąd apelacyjny w Londynie oddalił wniosek dyrekcji British Airways o zakazanie strajku planowanego przez pilotów - poinformował związek zawodowy i wezwał firmę do dalszych rozmów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

AF-KLM też odczuła koszty paliwa

2019-07-31

Air France-KLM zwiększyła w II kwartale zysk operacyjny o 16 proc., bo prezesowi Benowi Smithowi udało się cięciami kosztów pokryć wzrost cen paliwa. To dało skok akcji w Paryżu o 8,3 proc.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

"Porty Lotnicze" wręczą wypowiedzenia zmieniające 92 proc. załogi

2019-07-31

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL), które zarządza m.in. Lotniskiem Chopina w Warszawie, wręczy wypowiedzenia zmieniające warunki pracy niemal 1,6 z 1,7 tys. swoich pracowników. Business Insider Polska dotarł do pisma przesłanego do Powiatowego Urzędu Pracy, w którym czytamy, że "zwolnienia grupowe" są związane z rozwiązaniem układu zbiorowego pracy z 2014 r. Od października tego roku ma obowiązywać już nowy regulamin wynagrodzeń i premiowania osób pracujących w PPL-u.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Lufthansa: wojna cenowa i drogie paliwo

2019-07-30

Niemiecki przewoźnik uprzedził, że trudne warunki utrzymają się w Europie co najmniej do końca roku z powodu konkurencji na krótkich trasach i drożejącego paliwa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair dużo mniej zarobił. Wojna cenowa jest kosztowna

2019-07-29

Największy przewoźnik w Europie poinformował o zmniejszeniu w I kwartale (do 30 czerwca) zysku o 21 procent. Uzasadnił to nadmiarem mocy przewozowych i wojną cenową w Niemczech.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lufthansa może stać się spółką holdingową

2019-07-29

Lufthansa rozważa możliwość przyjęcia struktury spółki holdingowej dla uproszczenia działalności, poprawy rentowności i odzyskania wsparcia inwestorów — twierdzi „Handelsblatt".

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Modlin skazany na wegetację? Komisja Europejska zdecyduje o dofinansowaniu lotniska

2019-07-29

Mazowsze najpewniej zgodzi się na ultimatum rządu i poprosi Komisję Europejską o zbadanie, czy podwarszawskiemu lotnisku można przekazać pomoc publiczną.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Boeing 737 MAX. W samolotach wykryto kolejne usterki. Koncern zapewnia, że chodzi o oprogramowanie

2019-07-29

Amerykańscy piloci testujący w ostatnich tygodniach możliwe sytuacje związane z pilotowaniem samolotów B-737 MAX ujawnili kolejne usterki w maszynach Boeinga. Koncern uważa, że problem nie dotyczy sprzętu, ale oprogramowania, który może rozwiązać aktualizacja. Federalna Administracja Lotnictwa chce to zweryfikować.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Mitsubishi chce podbić rynek regionalnych odrzutowców. Przekonuje, że nie musi być coraz ciaśniej

2019-07-27

- Czy chcemy, by jedną z pierwszych rzeczy, które słyszy pasażer w samolocie, było: musimy zabrać pańską walizkę do luku, bo nie mamy na nią miejsca? Odpowiedzieliśmy: nie - mówi Steve Haro, wiceprezes Mitsubishi Aircraft ds. strategii i globalnego marketingu w wywiadzie dla Business Insider Polska. Japoński koncern podczas Paris Air Show 2019 zaprezentował samolot Mitsubishi SpaceJet M100, który - w zależności od konfiguracji - zabierze od 65 do 88 pasażerów.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Amsterdam: wstrzymano 500 lotów, bo zabrakło paliwa

2019-07-26

Prawie 500 lotów musiało zostać odwołanych na amsterdamskim lotnisku Schiphol 24, 25 i 26 lipca. Powodem są kłopoty z dostawami paliwa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Prezes IATA: Dobrych lotnisk w Europie mamy ciągle za mało

2019-07-25

- Żadna inna branża nie zrobiła dla ochrony klimatu tyle, ile nasza. A nie było to małe wyzwanie – mówi Alexandre de Juniac, prezes IATA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wizz Air wypełnia lukę, zwiększa moce przewozowe

2019-07-25

Korzystając z ograniczania planów rozwoju przez rywali i zachęcony dobrym początkiem roku obrotowego Wizz Air zwiększył prognozę rocznych mocy przewozowych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pasażerowie samolotów produkują tony śmieci. Linie mówią dość

2019-07-25

Każdy pasażer opuszczający pokład samolotu zostawia średnio 1,43 kg śmieci. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) oszacowało, że w 2018 r. było to w sumie 6,1 mln ton odpadów - informuje Business Insider.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jak odkorkować europejskie niebo

2019-07-25

Pogoda, zatłoczone niebo nad kontynentem, awarie, beztroska pasażerów, którzy spóźniają się z wejściem na pokład – to główne powody, dla których startujemy i lądujemy później, niż wynikałoby to z rozkładu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Przelot Garudą bez fotografowania

2019-07-24

Indonezyjskie linie lotnicze Garuda Indonesia nie pozwalają robić zdjęć i filmować na pokładach swoich samolotów. A wszystko przez znanego vlogera, który opublikował film krytykujący przewoźnika.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Zawieszony strajk na londyńskich lotniskach. Na razie tylko na czwartek

2019-07-24

Na niespełna 24 godziny przed rozpoczęciem protestu brytyjski związek zawodowy Unite zawiesił planowany strajk na Stansted i ogłosił referendum. Unite jest przedstawicielem 43 agentów zajmujących się obsługą naziemną w tym porcie, w tym rejestracją pasażerów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Były pilot: Nie każdy intruz w powietrzu to szpieg

2019-07-23

Z Jerzym Gruszczyńskim, ekspertem lotniczym, szefem pisma Lotnictwo Aviation International i byłym pilotem wojskowym rozmawiał Zbigniew Lentowicz.


Czytaj więcej: rp.pl

 

Niemcy: Do 2035 roku loty krajowe mają stać się zbędne

2019-07-23

Frakcja partii Zielonych w Bundestagu opracowała plan działań, które mają sprawić, że do 2035 roku większość połączeń krajowych oferowanych przez linie lotnicze stanie się zbędna. Podkreślono szkodliwy wpływ transportu lotniczego na środowisko.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Powstanie podniebna spółka amerykańsko-australijska

2019-07-22

Amerykański resort transportu (DOT) wyraził ostateczną zgodę na zawiązanie spółki j. v. przez grupę American Airlines i Qantas Airways; w 2016 r., nie zgodził się na nią.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lot i Enter Air liczą na kasę od Boeinga

2019-07-22

Amerykański producent przeznaczy 4,9 mld USD na udobruchanie klientów w związku z uziemieniem maszyn 737 Max. Polskie linie jeszcze nie podliczyły strat.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Prezes PLL LOT: w 2019 r. planujemy wynik na poziomie z 2018 r.

2019-07-22

PLL LOT w tym roku planują uzyskać zbliżony wynik finansowy do tego z 2018 r. - poinformował PAP prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Dodał, że do czasu otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego linia chce przewozić około 25 mln pasażerów rocznie.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Efektywny jak touroperator

2019-07-21

Jak coraz powszechniejsza dostępność tanich biletów lotniczych i niejasna przyszłość polskich lotnisk odciśnie się na biurach podróży? Marek Andryszak, szef TUI na Europę Środkową, nie boi się o przyszłość swojej branży.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Ryanair wycina Lufthansę bardzo tanimi biletami

2019-07-21

Przejmując austriackiego przewoźnika Laudamotion Ryanair umocnił się na lotnisku w Wiedniu. Teraz Irlandczycy postanowili zaatakować rynek niemiecki.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair wycina Lufthansę bardzo tanimi biletami

2019-07-21

Przejmując austriackiego przewoźnika Laudamotion Ryanair umocnił się na lotnisku w Wiedniu. Teraz Irlandczycy postanowili zaatakować rynek niemiecki.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

TUI chce się rozwijać w Modlinie

2019-07-19

TUI Poland planuje podstawienie nowego samolotu na podwarszawskim lotnisku w Modlinie. Już rozmawia o tym z przewoźnikami - ujawnił prezes tego biura podróży Marcin Dymnicki.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wild: Chcemy wyrysować kolej na nowo, by CPK stało się naprawdę centralnym portem

2019-07-19

My chcemy wyrysować kolej na nowo, tak by CPK stało się naprawdę centralnym portem. To tu będą zatrzymywać się wszystkie główne pociągi w Polsce. Naprawdę nie może być tak, że podróż z Rzeszowa do Szczecina koleją trwa tyle, co lot do Australii – mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem Mikołaj Wild.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Ten rok będzie lepszy od poprzedniego

2019-07-18

Wyższe ceny i dobre wypełnienie miejsc w samolotach – ten sezon letni zakończy się lepszym wynikiem niż poprzedni. Na znaczeniu będzie rosła sprzedaż usług dodatkowych i dynamiczne pakietowanie.

 

Czytaj więcej: wiadomosciturystyczne.pl

 

Prokuratura chce procesu Air France za lot 447

2019-07-18

Po 10 latach śledztwa paryska prokuratora domaga się procesu wobec Air France i umorzenia sprawy wobec Airbusa za katastrofę lotu AF447 z Rio do Paryża, w której zginęło 228 osób — podała AFP, a za nią prasa francuska.

 

Czytaj wiecej: rp.pl

 

Boeing przeznaczy 50 mln dolarów na pomoc rodzinom

2019-07-18

Boeing przeznaczy połowę funduszu 100 mln dolarów utworzonego po 2 katastrofach MAXów na pomoc rodzinom ofiar - ogłosił weteran od odszkodowań Ken Feinberg wynajęty przez koncern do pilnowania rozdziału pieniędzy.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Emirates rekrutuje i nic nie obiecuje

2019-07-17

Linia lata codziennie z Warszawy do Dubaju i na razie tego nie zmienia, ale wciąż szuka pracowników. Zatrudnia już ponad 700 Polaków.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

System antydronowy z Polski działa na Bliskim Wschodzie

2019-07-17

Polski system do wykrywania i neutralizacji dronów Ctrl+Sky trafił na Bliski Wschód.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Prezes PLL LOT: Chcemy być najlepszą linią lotniczą w Europie Środkowej, a nawet w całej Europie

2019-07-17

- W tym momencie mamy dobrą sytuację i w ramach większego projektu możemy zastanawiać się, jak mają wyglądać nasze samoloty. Do tej pory nie mieliśmy takiej możliwości, gdyż naszym celem było przetrwanie - mówi Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT w wywiadzie dla Business Insider Polska. Za sterami narodowego przewoźnika zasiada od stycznia 2016 roku.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Porażka kontroli na Heathrow. Chłopiec wsiadł do samolotu bez biletu

2019-07-16

13-letni chłopiec bez opieki i biletu wszedł na pokład samolotu British Airways lecącego z Londynu do Los Angeles. Ta z pozoru mała sprawa może wywołać wielkie konsekwencje.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

 

Atlantia będzie też ratować Alitalię

2019-07-16

Włoska kolej państwowa Ferrovie dello Stato wybrała grupę infrastruktury i operatora lotnisk w Rzymie, Atlantię jako czwartego partnera konsorcjum inwestorów, które ma uratować Alitalię.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair obniża prognozę liczby pasażerów

2019-07-16

Ryanair, największy europejski przewoźnik budżetowy obniżył prognozy wzrostu liczby podróżnych w przyszłym roku z 7 do 3 proc., przewidując możliwość dalszych opóźnień w dostawach samolotów Boeinga 737 Max.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Czterech chętnych do ratowania Alitalii

2019-07-15

Czterech potencjalnych inwestorów wyraziło 14 lipca do godz. 18 wstępne zainteresowanie przystąpieniem do konsorcjum ratującego Alitalię.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Złe wiadomości dla Boeinga. MAX wróci dopiero w 2020 roku

2019-07-15

Boeing 737 pozostanie uziemiony do pierwszych miesięcy 2020 roku — podał „Wall Street Journal”, powołując się na dobrze poinformowane źródła w Federal Aviation Agency (FAA) i związkach pilotów amerykańskich.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Linie zarabiają nie tylko na biletach. Reklamodawcy kuszą LOT

2019-07-14

Od lipca we flocie LOT lata embraer z reklamą Grześków. A na pokładach samolotów pasażerowie dostają wafelki produkcji kaliskiego Coliana. Dla przewoźnika to poważna decyzja biznesowa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Minister Tria wierzy w uratowanie Alitalii

2019-07-14

Minister gospodarki Giovanni Tria wierzy, że grupa infrastruktury Atlantia kupi udział w Alitalii, co pozwoli ją uratować. Atlantia potwierdziła, że rozważa to.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Airbus ma wiernych klientów. Coraz szybciej goni Boeinga

2019-07-14

Airbus zamierza sprzedać ponad 1000 samolotów w ciągu 15 lat w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, liczy też na wiernych klientów, takich jak Delta, i na Chiny.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Brak Boeingów 737 MAX boli przewoźników

2019-07-11

Gorsze wyniki finansowe, ograniczenie liczby połączeń, odwoływanie rejsów i zmiany personalne — to wszystko efekt uziemienia boeingów 737 MAX.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rząd nalega na plan dla Alitalii

2019-07-11

Włoski rząd jest zdeterminowany doprowadzić do umowy ratunkowej dla Alitalii, a możliwym (brakującym) inwestorem może być grupa infrastruktury Atlantia — stwierdził wicepremier Luigi Di Maio.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pękające skrzydła w Superjumbo. Nie będzie uziemienia A380

2019-07-11

Po wykryciu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) pęknięć w skrzydłach najwcześniej wyprodukowanych A380, Airbus potwierdził możliwość wystąpienia takiego defektu i zalecił skontrolowanie 25 maszyn.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Atlantia rozważy wejście do Alitalii

2019-07-10

Włoska grupa infrastruktury Atlantia, mająca „na pieńku" z rządem rozważy kupno za ok. 300 mln euro 35-40 proc. udziałów w Alitalii — podał dziennik ekonomiczny „Il Sole 24 Ore"

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Najgorszy kwartał w historii Boeinga

2019-07-10

B737 MAX miał być najlepiej sprzedającym się samolotem Boeinga. Stał się największym problemem.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rosja wyprodukuje 200 samolotów SSJ 100 mimo katastrofy

2019-07-09

Rosja planuje produkcję co najmniej 200 dalszych samolotów Suchoj Superjet 100 (SSJ 100) — powiedział minister przemysłu, Denis Manturow — mimo katastrofy jednego z nich, która zagroziła przyszłości pierwszego od dawna nowego samolotu pasażerskiego.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Przewoźnik odwołał loty. Zapomniał o tym, by poinformować pasażerów

2019-07-09

Pasażerowie utknęli na lotniskach, gdyż nie zadziałał system automatycznej informacji dla pasażerów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Francja wprowadzi podatek lotniczy

2019-07-09

Od roku 2020 Francja wprowadzi nowy podatek na podróże lotnicze. Będzie się nazywał eko-tax, ale nie zasili funduszy na ochronę środowiska tylko zostanie wydany na „codzienny transport publiczny we Francji".

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Gigantyczna kara dla British Airways. Za wyciek danych

2019-07-08

Przewoźnik padł w zeszłym roku ofiarą hakerów. Teraz pada „ofiarą” przepisów o ochronie danych osobowych. Kara: 183 mln funtów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kryzys w Boeingu. Pierwszy przewoźnik rezygnuje z MAXów

2019-07-08

Saudyjska linia niskokosztowa, Flydeal odstąpiła od umowy z Boeingiem, w ramach której miała kupić 50 B737 MAX. Zamiast tego zdecydowała się włączyć do swojej floty tyle samo Airbusów 320neo. Wartość kontraktu z Boeingiem wynosiła 5,9 mld dol.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jak się spakować do samolotu. Bagaż podręczny i rejestrowany

2019-07-07

Jak spakować bagaż, żeby nie mieć problemów na lotnisku? Co można zabrać na pokład? Czego nie przewieziemy nawet w bagażu rejestrowanym? O tym w tekście.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Boeing. Kolejny defekt w MAXach

2019-07-06

Fakt, że Boeing nie dostarczył regulatorom ruchu lotniczego pełnego zestawu zmian, jakie wprowadzi w B737 MAX nie oznacza, że Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) z USA i Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) nie testują nowych oprogramowań, jakie Boeing wprowadził.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Norwegian zyskuje na giełdzie mimo dementi IAG

2019-07-06

Brytyjsko-hiszpańska grupa lotnicza IAG nie jest zainteresowana złożeniem oferty na Norwegiana, co mówiła już wcześniej, ale po informacji w Hiszpanii, że mają akcje linii z Norwegii jej walory zyskały mocno w Oslo.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Czy trzeba się martwić, gdy leci się starym samolotem? Pilot: Samoloty robi się tak, by wytrwały do końca świata

2019-07-04

Latanie samolotem to dla wielu osób koszmar. Samo przebywanie w powietrzu u niektórych powoduje strach, a gdy dojdzie jeszcze do tego wiek maszyny, mogą zacząć panikować. Pilot Patrick Smith uspokaja jednak, że nie należy się martwić, gdy podróżuje się starą maszyną.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Boeing gotów wypłacić rodzinom ofiar 100 mln dolarów odszkodowań

2019-07-03

Boeing poinformował, że może wypłacić 100 milionów dolarów rodzinom ofiar katastrof dwóch samolotów B737 MAX.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Czechy i Rosja chwilowo zawiesiły broń. Loty wznowione

2019-07-03

Do najbliższej niedzieli, 7 lipca, czeskie i rosyjskie ministerstwa transportu dały sobie czas na rozwiązanie konfliktu lotniczego.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Czeska wojna lotnicza z Rosją. Rewanż za blokadę przelotów nad Syberią

2019-07-02

We wtorek rosyjscy przewoźnicy masowo odwołali loty do Czech. Władze Czech odebrały im prawo lotów, gdyż Rosja ogranicza czeskiemu przewoźnikowi przeloty nad Syberią do Seulu.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Karne cła z USA na Unię za pomoc dla Airbusa

2019-07-02

Władze USA zapowiedziały obłożenie karnym cłem dodatkowe towary z Unii Europejskiej za 4 mld dolarów w odwecie za subwencjonowanie Airbusa. Unie chce rozmawiać, ale kwestionuje liczby Amerykanów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pekin ma nowy port lotniczy. Gigalotnisko powstało w 5 lat

2019-07-02

Dokładnie 5 lat temu Chińczycy postanowili wybudować drugie lotnisko, które obsługiwałoby Pekin. Jako lokalizację wybrano Daxing oddalony o 46 km od stolicy kraju.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT mocniejszy w Tallinie

2019-07-01

Polskie Linie Lotnicze LOT i Nordica podpisały nowe porozumienie o współpracy, które dotyczy bezpośrednich połączeń z Tallinna. Wynika z niego, że część rejsów dotychczas obsługiwanych przez Nordikę przejmie polski przewoźnik.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Marek Belka jednak skorzystał z lotniska w Łodzi. Na taśmach mówił: `h... wie, komu potrzebne`

2019-07-01

"A jednak potrzebne! Dziś Marek Belka, poseł do Parlamentu Europejskiego, poleciał z Łodzi samolotem Lufthansa przez Monachium do Strasburga" - zdjęcie z takim podpisem umieszczono na Facebooku Portu Lotniczego w Łodzi. Przypomniano tym samym słynną wypowiedź Belki, który na taśmach nagranych w restauracji Sowa i Przyjaciele o łódzkim lotnisku mówił: - Malutkie lotnisko, ch... wie komu potrzebne, ale jest.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Air France i KLM wymienią się zamówieniami

2019-06-30

Air France i KLM postanowiły wymienić się pozostałymi potwierdzonymi zamówieniami samolotów Airbusa i Boeinga, aby zwiększyć skuteczność wykorzystania swej floty.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

 

Wielka ulga dla Boeinga. Certyfikacja MAXów ma być światowa

2019-06-30

Europa, Brazylia i Kanada wspólnie z amerykańską Federalną Agencją Lotnictwa (FAA) zdecydują, kiedy Boeing 737 MAX otrzyma ponowną certyfikację. To wielka ulga dla Boeinga i Amerykanów i dla linii lotniczych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nowy kłopot z MAXami. Prezes Boeinga: wrócą przed końcem lata

2019-06-27

Piloci testowi Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) podczas rejsów testowych B737 MAX wykryli nowy problem w systemie kontroli lotu. Boeing musi się zająć jego rozwiązaniem w ramach przygotowania do ponownej certyfikacji — poinformowała FAA w komunikacie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kryzys w Boeingu. Przewoźnicy apelują do regulatorów

2019-06-27

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wezwało regulatorów ruchu lotniczego, aby skoordynowali wymogi techniczne i zasady powrotu do eksploatacji boeingi 737 MAX. Dzisiaj na świecie jest uziemionych 500 takich maszyn.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

CPK z milionami od rządu, PPL blokuje pieniądze dla Modlina od Mazowsza

2019-06-27

Spółka Centralny Port Komunikacyjny została dokapitalizowana przez rząd kwotą 300 mln zł i na dobre może zacząć przygotowania do inwestycji.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

CPK: rada społeczna ma czuwać nad przejmowaniem nieruchomości

2019-06-26

Rada Społeczna do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego ma już przewodniczącego, zastępców i priorytety przyszłych działań. Będzie ona doradzała podczas procesu przejmowania nieruchomości i pomoże w wyborze gminnych priorytetów inwestycyjnych wspieranych i współfinansowanych ze środków spółki CPK.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT łatwo dał się oszukać hakerom. Nie on jeden

2019-06-26

Według ekspertów ważne są nie tylko procedury i zabezpieczenia, lecz także ciągłe szkolenie pracowników.

 

Czytaj wiecej: gazeta.pl

 

Radom jedynym portem lotniczym na Mazowszu z zielonym światłem dla rozwoju.

2019-06-26

Lotnisko w Radomiu z nowym właścicielem i przy aprobacie rządzących, ma się rozwijać jako uzupełniający port dla Lotniska Chopina.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Kierownictwo Aerofłotu bez premii, powód: katastrofa SSJ-100

2019-06-26

Majowa katastrofa samolotu SSJ-100 na lotnisku Szeremietiewo pozbawiła premii kierownictwo narodowego przewoźnika Rosji. Dochodzenie ustaliło, że winę za śmierć 41 osób ponoszą piloci Aerofłotu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Uziemienie maksów kosztuje miliony

2019-06-26

Felerne Boeingi 737 MAX mogą wzbić się w powietrze dopiero w grudniu. Sytuacja może mieć wpływ na to, jakie samoloty w przyszłości kupi LOT.

 

Czytaj więcej : gazeta.pl

 

IATA namawia Grecję, żeby inwestowała w lotniska

2019-06-25

Grecja musi inwestować i zatrudnić więcej kontrolerów , żeby zapewnić wydolność swego systemu zarządzania ruchem powietrznym i zmniejszyć spóźnienia latem - stwierdzili w Atenach szefowie IATA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Piloci masowo pozywają Boeinga za ukrywanie wad samolotu

2019-06-24

 Ponad 400 pilotów, którzy latali za sterami boeingów 737 MAX, złożyło pozwy przeciwko producentowi za ukrywanie wad tego modelu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lufthansa porządkuje podwórko

2019-06-24

Niemiecki przewoźnik zapowiedział wypłacanie dywidendy proporcjonalnie do zysku netto, co zwiększy jego elastyczność finansową, a odrębnie przedstawił plan naprawy taniej Eurowings, aby odzyskała rentowność.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Szybsze cięcie kosztów w Eurowings

2019-06-23

Lufthansa przyspieszy redukcję kosztów w taniej linii Eurowings, aby zwiększyć jej wydajność, bo chce bronić udziału rynkowego w konkurencyjnym segmencie — zapowiedział prezes Lufthansy.

 

Czytaj więcej:rp.pl

 

Czy turbośmigłowe samoloty znikną z rynku?

2019-06-23

Samoloty turbośmigłowe na trasach regionalnych wykorzystywane są m.in. przez PLL LOT i należące do nich estońskie linie Nordica. Na zdjęciu ATR 72-600.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl 

 

Salon lotniczy w Paryżu. Wielka wygrana Airbusa

2019-06-23

Dla Boeinga tegoroczny Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu był najgorszy w historii. Dla Airbusa to pokaz siły i technologii. Zamówień podczas paryskiej wystawy było mniej, niż w dwóch ostatnich latach, ale i tak więcej, niż oczekiwano przed jej rozpoczęciem.

 

Czytaj więcej:rp.pl 

 

Delta wspiera właścicieli Korean Air

2019-06-23

 Delta Air Lines kupiła mały udział w firmie matce Korean Air, Hanjin Kal i zapowiedziała, że chce dojść do 10 proc., co ma wzmocnić kierownictwo narodowego prz.

 

Czytaj więcej:rp.pl

 

Najgorzej oceniane linie lotnicze. Na liście największy przewoźnik działający w Polsce

2019-06-23

 Nowojorska firma AirHelp, pomagająca pasażerom dochodzić swoich praw, opublikowała doroczny ranking przewoźników lotniczych. Pod uwagę wzięto 72 linie lotnicze, które ocenione zostały w trzech kategoriach: punktualność, jakość obsługi i obsługa wniosków o odszkodowanie. Na pierwszych miejscach znalazły się takie linie, jak Qatar Airways i American Airlines, ale znacznie ciekawiej jest na końcu stawki. Przyjrzeliśmy się zatem przewoźnikom, którzy okupują miejsca od ósmego do pierwszego od końca.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

Paris Air Show. Boeing wyjdzie z cienia kryzysu B737 MAX?

2019-06-21

 Boeing 787-9 Dreamliner to jedyny pasażerski samolot pokazywany przez amerykańskiego producenta na Paris Air Show w tym roku. Firma wciąż mierzy się ze skutkami dwóch katastrof B737 MAX, uziemieniem ponad 300 samolotów tego typu na całym świecie i opóźnieniami dostaw kolejnych maszyn.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Lotnisko Heathrow się powiększy. O ile wykonawca sprosta inwestycji, a trzeba m.in. przekierować rzeki

2019-06-20

Skala wyzwań związanych z projektem rozbudowy lotniska Heathrow pod Londynem jest duża. 18 czerwca ujawniono szczegóły, które mogą przerazić niejednego wykonawcę. Muszą też zgodzić się mieszkańcy brytyjskiej stolicy. Wśród nich są przekierowanie rzek czy przekopanie tunelu pod pasem.

 

Czytaj wiecej: gazeta.pl

 

Airbus A321XLR ma być rewolucją. Linie lotnicze zamówiły już ponad 230 samolotów tego typu

2019-06-20

Airbus A321XLR ma wejść na rynek w 2023 roku. Będzie samolotem wąskokadłubowym zdolnym do obsługi tras dalekiego zasięgu, np. rejsów międzykontynentalnych.

 

Czytaj wiecej: businessinsider.com.pl

 

Raport EY: Lotnisko w Modlinie jest nierentowne i nie ma szans na rentowność w obecnym kształcie

2019-06-19

Lotnisko w Modlinie w obecnym kształcie jest nierentowne, aby mogło istnieć trzeba zainwestować w nie przynajmniej 550 mln zł, a na to nie ma zgody - powiedział PAP prezes PPL Mariusz Szpikowski komentując raport EY ws. lotniska w Modlinie.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Boeing pójdzie za radą Trumpa? Rozważa zmianę nazwy MAX

2019-06-18

Każdy z Boeingów 737 MAX po niezbędnych zmianach dokonanych przez producenta ma być traktowany jak całkowicie nowa maszyna.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Koreański przewoźnik uratował honor Boeinga

2019-06-18

 Koreański przewoźnik Korean Air uratował we wtorek, 18 czerwca honor Boeinga zamawiając   Dreamlinery B787  za 6,3 mld dolarów . Do tego czasu wynik w rywalizacji między Airbusem a Boeingiem był jak 13 mld do zera. W połowie dnia te proporcje wyglądały już jak  30,6 mld do 7,8 mld.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing świętuje. Brytyjczycy zamówili 200 MAX-ów

2019-06-18

 Amerykanie mogą świętować. International Airlines Group (IAG), do której należą m.in. British Airways podpisała list intencyjny na dostawy Boeingów 737 MAX z serii 8 i 9. Nie podano potencjalnej wartości przyszłego kontraktu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Paryski salon pokory i sukcesów

2019-06-17

Boeing zapewnia, że na Międzynarodowym Salonie Lotniczym nie tyle walczy o kontrakty, ile okazuje skruchę. Jego rywal Airbus już podpisał zamówienia na 100 maszyn.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Dowolny inwestor do ratowania Alitalii

2019-06-17

Włoski resort przemysłu jest otwarty na rozmowy z dowolnym inwestorem, który chciałby ratować Alitalię, włącznie z grupą infrastruktury Atlantia — podały dwie osoby znające sprawę.

 

Czytaj wiecej: rp.pl

 

Ryanair chwali się znakomitymi wynikami. Strajki zaczynają jednak dawać się we znaki

2018-09-09

Liczba pasażerów Ryanair rośnie, wypełnienie maszyn nadal znakomite, ale skutki strajków jednak widać. Wzrost liczby pasażerów nie imponuje tak bardzo, jak rok temu.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

LOT: Chętni na pilotów lecą do nas z całego świata

2018-08-23

W tym tygodniu LOT ogłosi kolejny nabór na pilotów i personel pokładowy. Po czerwcowej informacji, że planuje zatrudnić 300 nowych pilotów zgłosiło się ponad tysiąc kandydatów. Niektórzy nawet z Gwadelupy.

 

Czytaj wiecej: rp.pl

 

Wiceminister infrastruktury: CPK pomoże przetrwać LOT-owi

2018-07-03

Nowy, duży port jest konieczny. Bez niego narodowy przewoźnik nie będzie mógł skutecznie konkurować z innymi graczami w duoporcie Okęcie-Modlin – mówi wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Eurowings tworzy platformę dla turystów

2018-05-23

40 milionów klientów chce obsługiwać Eurowings przez swoją nową spółkę internetową.

 

Czytaj dalej: rp.pl/linie lotnicze i lotniska

 

Pierwszy lot AG600

2017-12-27

Największy na świecie hydroplan AG600 całkowicie chińskiej konstrukcji wykonał pierwszy lot.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Przyszłość A380 zależy od Emirates

2017-12-27

Airbus pracuje nad awaryjnym planem stopniowej likwidacji produkcji superjumbo A380, jeśli nie uda mu się zdobyć zasadniczego kontraktu od Emirates - podały trzy osoby.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niemcy unowocześnią lotnisko na Kos

2017-12-27

30,5 miliona euro zainwestuje Fraport w lotnisko na Kos. Powstanie między innymi nowy terminal pasażerski.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niewiadomski: Turystyka znalazła gospodarza

2017-11-29

- Turystyka nie ma gospodarza traktującego ją jako dziedzinę gospodarki - z takim przesłaniem wystąpił na Kongresie PIT prezes tej organizacji Paweł Niewiadomski. Chwilę później ogłosił, że taki gospodarz już jest.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Biura Podróży

 

Co dalej z Modlinem? Lotnisko przedstawia dwa scenariusze rozwoju

2017-11-29

Blisko 20 mln zł zysku albo 1,3 mln zł zysku - to różnica w wyniku finansowym lotniska Warszawa Modlin na koniec 2022 roku, w zależności od realizowanego scenariusza rozwoju portu. Zarząd lotniska przedstawił raport, w którym analizuje dwa warianty swojej przyszłości w najbliższych pięciu latach.

 

Czytaj artykuł: Business Insider Polska

 

Wiemy, gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy. Właśnie wybrano lokalizację

2017-09-18

Centralny Port Lotniczy ma zostać wybudowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. 

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl / Wiadomości

 

Ochroniarze z EL Prat mają rację

2017-08-31

Pracownikom kontroli bezpieczeństwa na lotnisku El Prat w Barcelonie będącym w sporze z pracodawcą, firmą Eulen, należy się dodatek 200 euro miesięcznie, pracodawca musi też zwiększyć zatrudnienie - ogłosił przedstawiciel rządu w postępowaniu arbitrażowym.


Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Skok rezerwacji na majówkę

2017-04-12

Liczba rezerwacji w biurach podróży podskoczyła w porównaniu z ubiegłym rokiem niemal dwukrotnie. Najpopularniejszym kierunkiem w tym roku są greckie wyspy.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Wizz Air wchodzi do Frankfurtu, Transavia wychodzi z Monachium

2017-02-14

Węgierska tania linia Wizz Air ogłosiła o uruchomieniu lotów z Frankfurtu, a francusko-holenderska Transavia wycofa się z Monachium.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Rekordowy rok dla Heathrow i Gatwick

2015-01-13

Dwa największe lotniska Wielkiej Brytanii w 2014 roku obsłużyły rekordowo dużą ilość pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Ekonomia rp.pl

 

To nie żart. Zamiast lotniska - ekomiasto przyszłości

2013-11-02

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny chce zdobyć pieniądze z UE na budowę pokazowego miasteczka przyszłości. W Niedźwiadzie, gdzie klika lat temu miało powstać lotnisko.

 

Czytaj artykuł: wyborcza.biz

 

Lotnicze prognozy a rzeczywistość: Ruch pasażerski rośnie zbyt wolno

2013-08-12

Żeby zrealizować założenia, ruch na lotniskach w Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy czy Zielonej Górze musiałby wzrosnąć o minimum 100 proc.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Akademia

 

B787: nowe baterie przed końcem maja

2013-05-23

Boeing wykonał już w 90 proc,. wymianę systemów baterii w B787, a zakończy ją do końca przyszłego tygodnia - ogłosił na konferencji dla inwestorów w Waszyngtonie szef pionu samolotów cywilnych Ray Conner.

 

Czytaj więcej: ekonomia24, rp.pl

 

Lotnisko w Gdyni nie na Euro 2012

2012-02-11

Sztandarowa gdyńska inwestycja nie będzie gotowa na Euro 2012. Choć mistrzostwa były jednym z argumentów za budową lotniska w Kosakowie, pasażerowie mogliby być tam obsługiwani tylko w tymczasowych budynkach.

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl Trójmiasto

 

Nowi prezesi w ogniu żądań

0000-00-00

W państwowych spółkach trwa wymiana zarządów. Nowe władze w pierwszej kolejności będą musiały zmierzyć się z żądaniami związków zawodowych.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Czy nowy prezes Marcin Celejewski podźwignie z kolan PKP Intercity?

0000-00-00

Nowy prezes PKP Intercity Marcin Celejewski zanim trafił do Intercity, stworzył strategię dla Qatar Airways. Czy da radę podźwignąć z kolan sztandarowego przewoźnika PKP? Będzie mu trudniej niż na Bliskim Wschodzie.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Transport

 

Niespodzianka od LOT-u. Dreamliner za 399 złotych

0000-00-00

W związku z odebraniem pierwszego Boeinga 787 Dreamliner, Polskie Linie Lotnicze przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl

 

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony