INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Barometr
Polska


Barometr Polska grudzień 2016. Część I. Rekordowy rok. Ponad 34 miliony pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych

Marek Serafin, 2017-02-06
     

W grudniu dynamika wzrostu przewozów wyniosła aż 21,4% i była jeszcze zdecydowanie wyższa, niż w rekordowym, dla roku 2016, listopadzie.W polskich portach lotniczych obsłużono łącznie 2 515 357 pasażerów.

 

Ten grudniowy rekord był świetnym ukoronowaniem wspaniałych wyników całego ubiegłego roku. W dwunastu największych portach obsłużono w nim łącznie 34 127 829 pasażerów, co oznacza wzrost aż o 11,7%.

 

Uwagi:

  • W naszych Barometrach miesięcznych nie uwzględnialiśmy wyników „nowych” bardzo małych lotnisk, czyli Szyman, Radomia i Zielonej Góry które obsłużyły łącznie około 66 tys. pasażerów. Jeżeli w rocznych uwzględnimy całą piętnastkę portów to dynamika roczna wyniesie 11,9%. Ponieważ przewozy Szyman powinny, w roku 2017, dość istotnie wzrosnąć z poziomu 47 tys. w 2016) to od stycznia 2017 będziemy uwzględniali również ten port.
  • Pasażerowie krajowi liczeni są podwójnie – w porcie wylotu i w porcie przylotu i liczba „rzeczywistych” pasażerów/odcinków podróży była o około 1 797,1 tys. niższa i wyniosła 32,33 mln pasażerów.
  • Po raz pierwszy przekroczona została bariera 30 mln pasażerów podróżujących z/do Polski i na trasach krajowych.

 

W grudniu oraz w całym roku 2016 głównymi generatorami wzrostu ruchu były PLL LOT oraz Ryanair i Wizz Air, które bardzo ostro konkurowały o prymat na rynku tanich przewozów.

 

W miesiącach szczytu letniego indeksy wzrostu ruchu były zdecydowanie niższe, niż w pozostałych miesiącach, gdyż znacznie mocniej odczuwana była nienajlepsza sytuacja na rynku przewozów charterowych.

 

 

 

Komentarz PRTL.pl

W grudniu, podobnie, jak w listopadzie, wzrost oferowania LOT-u był wyjątkowo duży, wręcz szokujący. Wynikał on nie tylko z uruchamiania nowych połączeń, ale i dodawania oferowania na obsługiwanych już trasach. Warto też zauważyć, że i w tym miesiącu nie miało miejsca zjawisko zaniżonej bazy porównawczej, gdyż w odróżnieniu od poprzednich miesięcy, w listopadzie 2015 oferowanie było jedynie minimalnie niższe, niż rok wcześniej – o 0,9%. Wzrost oferowania polskiego przewoźnika, mierzony w ASK, był jeszcze zdecydowanie większy, gdyż skokowo wzrosła oferta na trasach interkontynentalnych.

 

Rośnie przewaga FR nad W6, gdyż irlandzki przewoźnik nie obawa się inwestowania w rynek w sezonie zimowym. W6 znacznie bardziej dostosowuje się do „naturalnej” sezonowości ruchu.

 

W błyskawicznym tempie rosną przewozy krajowe. Ogromne znaczenie ma tu większa i „lepsza” (lotnisko) oferta FR w aglomeracji warszawskiej, ale i LOT nie oddaje pola. Dane wskazują, że przewoźnicy, w zdecydowanej większości, nadal poprawiają swoje LF-y.

 

Cały rynek

Wybrane dane o oferowaniu (w tys. foteli, zmiany w %):

- cały rynek: 2 913,2 (+16,2!!),

- FR: 893,8 (+18,0!!),

- LO: 611,1 (33,3!!!),

- W6: 625,8 (+9,3),

- Grupa LH (LH+LX+OS+EW+4U+SN): 286,0 (+2,3),

- DY/D8: 59,5 (-9,2),

- AF/KL: 66,2 (+20,4!!),

- SK: 48,6 (+17,4),

- BA/EI/VY/IB: 40,2(+8,4),

- AB: 23,8 (-29,0!!).

 

Uwaga: podajemy tylko dane dla tych linii, które operują, do co najmniej, dwóch miast w Polsce.

 

Wyniki roczne

W roku 2016 12 polskich lotnisk obsłużyło łącznie 34 127 829 pasażerów, co oznacza wzrost o 11,7% w stosunku do 2015. Jak pokazują nasze raporty dotyczące portów europejskich (do listopada 2016) jest to wynik zdecydowanie lepszy od średniej europejskiej (4,7%). Dynamika wzrostu jest nieco niższa niż w roku 2015 (12,6%), ze względu na spadek ruchu charterowego. Po trzech kwartałach wynosił on, według danych ULC, 6,1% i niezłe wyniki w ostatnich miesiącach roku nie zmieniły już radykalnie obrazu sytuacji.  

 

Jeżeli wyeliminujemy efekt podwójnego liczenia pasażerów krajowych to otrzymamy rzeczywistą liczbę podróżujących pasażerów – 32 330,7 tys.co oznacza wzrost o 11,5%, w stosunku do roku 2015. W roku 2015 było to 12,6%. Wzrost ten jest mniejszy niż ten, który dotyczy liczby obsłużonych pasażerów, gdyż w przypadku pasażerów krajowych miał miejsce bardzo znaczny wzrost ich liczby.

 

Jak widzimy, po raz pierwszy w historii granica 30 mln pasażerów została przekroczona.

 

Jak pokazują nasze dane miesięczne i sezonowe, dotyczące oferowania, jak również dane ULC za trzy kwartały 2016, tak duże wzrosty ruchu to zasługa trzech liderów: FR, LO i W6. Analizując dane ULC należy pamiętać, że w przypadku tych dwóch pierwszych przewoźników pasażerowie krajowi liczeni są podwójnie. LOT był szczególnie aktywny na rynku przewozów interkontynentalnych (nowe trasy, znacznie większe oferowanie na trasach już obsługiwanych) oraz przewozów tranzytowych – większe oferowanie na połączeniach zasilających. Walkę konkurencyjną FR – W6 opisywaliśmy już, szczegółowo i wielokrotnie.

 

Grupa LH, po okresie bardzo szybkich wzrostów, ustabilizowała swoją ofertę, ale jej pozycja rynkowa, szczególnie w zakresie globalnych przewozów tranzytowych jest nadal bardzo, bardzo mocna. Grupa szczególnym zainteresowaniem obdarza rynek krakowski.

 

Zwiększyła dość znacznie przewozy grupa graczy średniej wielkości (z punktu widzenia polskiego rynku):

  • KLM, który zdecydowanie zwiększył oferowanie do KRK i zajął już, w Polsce, trzecie miejsce wśród linii sieciowych,
  • easyJet, skokowo zwiększając oferowanie do KRK,
  • Grupa IAG, między innymi, dzięki większemu oferowaniu do KRK,
  • SAS uruchamiając nowe połączenia i zwiększając oferowanie do GDN.
  • Emirates wykorzystując znacznie większą wersje B777.

 

Podobnie, jak w roku 2015, na rynku przewozów charterowych miała miejsce stagnacja, a w wielu miesiącach wręcz spadek ruchu. Dotyczyło to w szczególności początku roku. O powodach tego zjawiska pisaliśmy w poprzednich Barometrach.

 

Ruch krajowy, w roku 2016 wyniósł 1 797,1 tys. pasażerów i wzrósł, w porównaniu z 2015 o 15,4%. Perspektywy na przyszłość, między innymi, dzięki wzrostowi zainteresowania tym rynkiem ze strony FR są jeszcze lepsze.

 

Koniec części I. 

 

 

Marek Serafin

PRLT.pl

 

Źródło: Porty lotnicze, IATA, AEA, ACI, PRTL.pl

 

 

Wcześniejsze Barometry Polska dostępne są w zakładce:

Rynek lotniczy / Przewozy Pax 

 

 

 

 

Tagi:

ACI | Komunikacja | Komunikacja krajowa | Konkurencja | Linie lotnicze | Lotnisko | Odprawa pasażerska | Oferowanie | Operacje lotnicze | Pasażer | Połączenia | Popyt | Praca | Przewozy | Rozwój | Samolot


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony