INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Innowacje & Technologie


Amadeus Ventures inwestuje w start-up Situm — twórcę technologii GPS wewnątrz budynków, takich jak lotniska, dworce i centra konferencyjne

2018-01-16
     

Użytkownicy w podróży mogą korzystać z nawigacji przy użyciu smartfona w dowolnym miejscu na świecie bez obaw o odnalezienie się w nieznanym, przytłaczającym ich otoczeniu.

 

Kto z nas nigdy nie czuł się zagubiony na zagranicznym lotnisku, w wielkim kompleksie konferencyjnym lub na zatłoczonym międzynarodowym dworcu kolejowym? Oznakowanie nie zawsze jest pomocne, często trudno jest znaleźć kogoś z obsługi lub osobę, która udzieli nam wskazówek jak trafić w konkretne miejsce.

 

Nawigacja wewnątrz budynków — swego rodzaju „GPS w budynkach” — ograniczała się do niedawna do znaków fizycznych, ludzi i wielkoformatowych map. Teraz pojawia się kolejna możliwość. Dzięki rozwiązaniu Situm podróżny lub gość ma do dyspozycji osobistego asystenta nawigacyjnego na własnym smartfonie lub tablecie. Niezależnie od tego, czy chce dotrzeć na czas do bramki na lotnisku, szybko znaleźć sesję panelową, na której występuje, czy w ostatniej chwili zdążyć na pociąg, może czuć się pewnie, wiedząc, że nie zgubi się po drodze.

 

Hiszpański start-up Situm udostępnia usługi pozycjonowania, śledzenia i nawigacji wewnątrz budynków do wielu zastosowań. Rozwiązanie firmy może na przykład poprowadzić gości po dużym budynku, wskazać w nagłych przypadkach lokalizację pracowników ochrony lub śledzić poruszające się obiekty w fabrykach. Situm to najnowszy start-up, w który inwestuje Amadeus Ventures. Jego technologia zapewnia bardzo dokładną lokalizację (do 1 metra), a przy tym ogranicza niezbędne inwestycje infrastrukturalne i złożoność usług wewnątrz budynków do minimum. Wykorzystano ją już w tysiącach obiektów na całym świecie.

 

System pozycjonowania wewnątrz budynków Situm stosuje unikatowy algorytm lokalizacji, który potrafi wykorzystać razem wszystkie dostępne w smartfonach czujniki (np. Wi-Fi, magnetometr, Bluetooth Low Energy i przewidywanie ruchów użytkownika na podstawie czujników inercyjnych). Globalne systemy nawigacji satelitarnej (GPS) często nie działają wewnątrz budynków, ponieważ mikrofale używane przez GPS do określania lokalizacji są wygaszane i rozpraszane przez dachy, ściany i inne obiekty.

 

„W podróży często trafiamy do nowych miejsc i nieznanego otoczenia, co nierzadko przytłacza. Nasze rozwiązanie wymaga minimalnej infrastruktury i wykorzystuje możliwości osobistych urządzeń mobilnych, możemy więc szybko dać podróżnym poczucie pewności, że zawsze dotrą do celu” — powiedział Víctor Alvarez, dyrektor generalny i założyciel firmy Situm Technologies.

 

Podróżni mogą pobrać aplikację wykorzystującą technologię pozycjonowania wewnątrz budynków Situm do nawigowania po lotniskach, dworcach kolejowych, muzeach lub galeriach. Zarządcom lotnisk, stacji kolejowych, centrów konferencyjnych lub hoteli Situm umożliwia natomiast podgląd ruchu personelu w czasie rzeczywistym i lepsze rozmieszczenie pracowników i zasobów w celu usprawnienia przepływu pasażerów. Pozwala też poprawić ochronę i zoptymalizować analizy pod kątem geo-marketingu i kierowania do odbiorców treści dostosowanej do ich lokalizacji.

 

„Poprawienie funkcjonowania i wydajności wszystkich części branży turystycznej jest dla firmy Amadeus kluczowym obszarem działalności. Współpracując z naszymi własnymi zespołami, programistami i start-upami, skupiamy się na opracowywaniu nowych sposobów na zmniejszenie stresu towarzyszącego ludziom w podróży. Situm oferuje niezwykle zaawansowane rozwiązanie i już teraz cieszymy się z włączenia go w nasz portfel inwestycyjny oraz ze wspólnej pracy nad eliminowaniem niektórych wyzwań w obszarze podróżowania” — powiedziała Katherine Grass, dyrektor działu innowacji i przedsięwzięć w firmie Amadeus.

 

Fundusz Amadeus Ventures zainwestował w Situm wspólnie z firmami Unirisco i Xesgalicia. Amadeus Ventures, jednostka inwestycyjna grupy Amadeus IT, inwestuje w start-upy z pogranicza turystyki i technologii. Działa od 2014 r., a Situm jest najnowszym elementem portfela obejmującego już takie start-upy jak Avuxi, Betterez, Bluesmart, BookingPal, Flyr i Yapta. Fundusz Amadeus Ventures zainwestował też w firmę Cabify i z powodzeniem zakończył tę inwestycję w 2015 r.

 

 

Źródło: Amadeus

 

 

 

Tagi:

Amadeus | Inwestycje | Komunikacja | Lotnisko | Nawigacja | technologia | Turystyka


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony