INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Komentarz tygodnia


Komentarz tygodnia 01-07.09 2017. Bardzo dobre wyniki finansowe LOT-u

Marek Serafin, 2017-09-08
     

LOT podał, że w pierwszym półroczu osiągnął zysk na działalności podstawowej w kwocie 150 mln PLN, aż o 63 mln PLN wyższy niż rok temu. Na koniec roku ma poważne szanse zbliżyć się lub nawet przekroczyć 300 mln PLN. W roku ubiegłym było to 184 mln PLN.

 

Informacje są zbyt ogólne, aby można było pokusić się o głębszą analizę. Jednak to, co wiemy napawa optymizmem, choć umiarkowanym. Chodzi głównie o to, że poprawa wyników następuje w okresie bardzo intensywnego, wręcz błyskawicznego rozwoju i pomimo rosnącej presji konkurencyjnej. Niewiele wiemy o tym, jakie czynniki przyczyniają się głównie do tej poprawy. Na pewno jest to poprawa LF-a o 2ppct. Na pewno działa też efekt skali. Koszty stałe rosną wolniej niż przychody, między innymi dzięki temu, iż „bardzo mocno odchudzona organizacja” obsługuje coraz większą siatkę połączeń. Ogromne znaczenie ma ogólna świetna sytuacja rynkowa. Najprawdopodobniej, tak jak w przypadku SAS, korzystne są zmiany walutowe. I oczywiście tak ważne dla „taniej linii sieciowej” bardzo niskie koszty paliwa, plus bardzo niskie koszty stałe na dalekim dystansie, dzięki wyjątkowo tanim samolotom Boeing 787 Dreamliner, w dodatku finansowanym w bardzo korzystny sposób.

 

Czy te dobre wyniki oznaczają, że LOT ma bardzo poważne szanse na realizację swojej strategii bardzo szybko rozwijającej się, niezależnej linii „middle seat” - linii, która sytuuje się rynkowo pomiędzy wielkimi grupami globalnymi i tanimi/ultra-tanimi liniami?

 

Na udzielenie rzetelnej odpowiedzi jest i znacznie za wcześnie i wiemy zdecydowanie zbyt mało. Ale kluczowe pozostają pytania o odporność LOT-u na gwałtowne pogorszenie się ogólnej sytuacji rynkowo-konkurencyjnej i kosztowej. Niewiadomą pozostaje wpływ wciąż trwającej w Polsce ekspansji ultra-tanich linii. W przyszłości ogromną i ważną niewiadomą jest rozwój ofert tych linii na dalekim zasięgu.

 

Przy osłabieniu się trendu wzrostu rynku w Polsce i regionie, zdecydowanie wzrośnie presja konkurencyjna ze strony wielkich linii sieciowych. Jedynym zabezpieczeniem przed tymi zagrożeniami są znaczne rezerwy gotówkowe. Prezes LOT-u mówi, że w 2017 przewoźnik zamierza zwiększyć kwotę wygenerowanej gotówki ale nie precyzuje do jakiego poziomu.

 

A na koniec zaskakująca nieco obserwacja dotycząca podobieństw w ważnych elementach strategii LOT-u i SAS. LOT podobnie, jak SAS uruchamia typowo wakacyjne trasy wykorzystując duże samoloty wąskokadłubowe i, tu różnica, również Q400. Tak jak SAS robi to również z punktów regionalnych.

 

LOT uruchamia bazy poza Polską - „poważną”, jak na skalę rynku, w Estonii, oraz póki co, małą w Budapeszcie. W obu kwestiach LOT idzie śladami SAS, ale nie wydaje się, aby skandynawski przewoźnik mógł ubiegać się o tantiemy. A tak poważnie, to SAS jest na pewno w bardzo wielu sprawach bardzo dobrym wzorem do naśladowania.

 

 

Marek Serafin

PRTL.pl   

 

Zdjęcie: Marek Kowalczyk, www.epwa.pl

 

 

 

 

 

Tagi:

Finanse | Konkurencja | Koszty | LOT | Oferowanie | Pasażer | Praca | Przychody | Siatka połączeń | Strategia


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony