INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Publikacje


Pierwsi pasażerowie polecieli bez wiz do USA

2019-11-14
     

12 listopada 2019 roku o godz. 11.00 rejsem LO 21 pierwsi pasażerowie LOT-u polecieli z Warszawy do Los Angeles bez amerykańskich wiz. Polska oficjalnie dołączyła do Visa Waiver Program. Zniesienie ruchu wizowego to m.in. sukces kampanii edukacyjnej „Bez wiz do USA”, której LOT był inicjatorem. Ze względu na spodziewane zainteresowanie połączeniami do USA w przyszłym roku polski przewoźnik uruchomi kolejne dwa kierunki między Polską a USA -z Krakowa do Nowego Jorku i z Warszawy do San Francisco. Tym samym LOT ma dziś w swojej ofercie już 9 bezpośrednich połączeń amerykańskich.

 

Od 12 listopada polscy pasażerowie, którzy będą chcieli wybrać się do USA nie muszą ubiegać się o amerykańską wizę – wystarczy, że zarejestrują się w elektronicznym systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization). ESTA upoważnia Polaków do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych przez kolejne dwa lata, a jej koszt to 14 USD.

 

Polska oficjalnie dołączyła do programu ruchu bezwizowego 11 listopada br. Do zakwalifikowania Polski do programu ruchu bezwizowego przyczyniły się działania kampanii „Bez wiz do USA”, którą zainicjował LOT. W styczniu 2018 roku powołało ją do życia sześć organizacji: Polskie Linie Lotnicze LOT, Mastercard, Fundacja Polska Innowacyjna, Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych i Fundacja Instytut Myśli Schumana. Łącznie do kampanii przyłączyło się 19 partnerów, którzy przez ostatni rok prowadzili działania informacyjne dotyczące prawidłowego składania wniosków wizowych i promujące turystykę do USA. Tylko w 2019 r. liczba odczytanych zapowiedzi pokładowych na rejsach LOT-u zachęcających pasażerów do ubiegania się o wizy sięgnęła 100 tys. Wskaźnik odmów wizowych wynosił odpowiednio 6,37 proc. w 2015 r., 5,4 proc. w 2016 r., 5,9 proc. w 2017 r., a od momentu rozpoczęcia kampanii wizowej - 3,99 proc. w 2018 r., by wreszcie w 2019 r. zejść poniżej progu 3 procent.

 

– Zniesienie wiz do USA historyczna chwila i wspaniała wiadomość dla wszystkich Polaków. Jesteśmy przekonani, że teraz Polacy częściej będą decydować się na spędzenie wakacji, odwiedzenie rodziny lub podjęcie biznesowej współpracy w USA. Dzięki naszej ofercie uwolnimy również ogromny, niewykorzystany dotąd potencjał ruchu pasażerskiego z Polski i pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Rafał Milczarski, Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

 

- Wprowadzenie Polski do programu ruchu bezwizowego było dla mnie priorytetem od samego początku mojej kadencji jako Ambasador USA w Polsce. Dzięki zaangażowaniu specjalnych grup roboczych zarówno po stronie amerykańskiej jak i polskiej udało nam się dopełnić wszystkich formalności związanych z bezpieczeństwem. Ale to dzięki Polakom i dzięki temu, że starali się o wizy, udało nam się osiągnąć pełen sukces. Jestem szczęśliwa i dumna, że razem nam się udało. Zapraszamy do Stanów Zjednoczonych! – mówi Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

 

Od 2016 r. LOT sukcesywnie rozbudowuje swoją ofertę w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie uruchomił 9 nowych połączeń do USA: z Warszawy do Los Angeles, Newark i Miami; z Krakowa do Chicago; z Rzeszowa do Newark, a także z Budapesztu do Chicago i Nowego Jorku (JFK).

 

W przyszłym roku LOT ponownie rozbuduje swoją siatkę połączeń z USA. Już od 3 maja 2020 roku wzmocni połączenia z Małopolską, oferując raz w tygodniu rejsy na nowej trasie do Nowego Jorku (JFK). W sezonie letnim wzrośnie też częstotliwość rejsów z Krakowa do Chicago do pięciu tygodniowo. Natomiast 5 sierpnia przyszłego roku LOT po raz pierwszy wystartuje z Warszawy do San Francisco – jednego z centrów kalifornijskiej Doliny Krzemowej i kluczowego ośrodka turystycznego USA. Połączenie będzie wykonywane cztery razy w tygodniu.

 

LOT rozwija połączenia do USA m.in. z myślą o amerykańskiej Polonii. Tylko w Chicago mieszka około 1 mln osób polskiego pochodzenia, a na Florydzie, dokąd LOT lata od czerwca br., około pół mln osób. – Nasze połączenia dają szansę Polakom mieszkającym na stałe w Stanach Zjednoczonych na odwiedzenie rodzinnych stron. To dla nas niezwykle ważne, że wsiadając na pokład naszych samolotów te osoby czują się jak w domu. – dodaje Milczarski.

 

Obecnie LOT oferuje już 17 połączeń dalekiego zasięgu. San Franscisco będzie siódmym portem obsługiwanym przez LOT w Ameryce Północnej. LOT oferuje dziś rejsy z Warszawy: do Nowego Jorku (JFK), Newark, Chicago, Los Angeles, Miami, Toronto, Tokio, Seulu, Pekinu i Singapuru, Delhi oraz do Kolombo na Sri Lance, a oprócz tego z Krakowa do Chicago, z Rzeszowa do Newark oraz z Budapesztu do Nowego Jorku (JFK) i Seulu. LOT ma swojej regularnej ofercie ponad sto k połączeń, co oznacza, że od początku 2016 roku ich liczba wzrosła o ponad 70.

 

W 2017 r. LOT przewiózł łącznie ponad 6,8 mln pasażerów, czyli o ponad 25 proc. więcej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku przewoźnik osiągnął wynik około 9 mln przewiezionych pasażerów, żeby w 2019 roku przekroczyć barierę 10 mln. Na co dzień obsługuje połączenia flotą 90 samolotów.

 

Informacje o zasadach podróży do USA znajdują się na oficjalnej stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.

 

 

LOT

 

 

 

Tagi:

LOT | Połączenia | USA | Wiza


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony