INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Publikacje


Tam nie był jeszcze nikt…

Dariusz R. Sawicki, 2018-04-16
     

Jedno jest pewne - jesteśmy pionierami! Śmiało przemy do celu. Innym się nie udało, ale nam się uda.

 

W scenariuszu bazowym poza Lotniskiem Chopina konieczna będzie obsługa około 9,5 mln pasażerów w roku 2028” [1] - tak mówi raport zaprezentowany przez PPL, a wykonany przez firmę ARUP.

 

Najlepszym miejscem dla obsługi tego ruchu będzie, według tego samego raportu, Port Lotniczy w Radomiu.

 

Jeżeli te plany się zmaterializują to stworzymy port lotniczy, którego nie ma obecnie w Europie. Port lotniczy z ruchem pomiędzy 6 a 9 miliona pasażerów, położony ponad 100 km od głównej aglomeracji miejskiej. Aglomeracji, którą z założenia ten port ma obsługiwać.

 

Tak, tak wiem, odezwą się osoby mówiące, że na przykład w Norwegii, Szwecji, czy w Niemczech istnieją porty lotnicze położone w podobnych odległościach. Rzeczywiście istnieją, ale każdy z nich obsłużył w 2017 roku około 2 milionów pasażerów. W wartościach względnych posiadając od 4% do 7% udziału ruchu w aglomeracji.

 

A jak ma to wyglądać w przypadku Radomia (RDO) ? Spójrzmy na wykresy….

 

Liczba pasażerów vs. odległość lotniska od głównej aglomeracji miejskiej (tylko lotniska dodatkowe w systemie kilku portów lotniczych obsługujących aglomerację)

 

 

Źródło: Dane ruchowe – www.anna.aero; dystans – www.googlemaps.com

 

Udział w ruchu pasażerskim w systemie wielu lotnisk vs. odległość lotniska od głównej aglomeracji miejskiej (tylko lotniska dodatkowe w systemie kilku portów lotniczych obsługujących aglomerację)

 

 

Źródło: Dane ruchowe – www.anna.aero; dystans – www.googlemaps.com

 

* Analizy strategiczne zapotrzebowania na infrastrukturę lotniskową dla Mazowsza w kontekście uruchomienia CPK; Warszawa, 04.04.2018 r. (ARUP, PPL – konferencja prasowa)

 

Dane pokazują tylko porty dodatkowe (komplementarne), w lokalizacjach gdzie występuje system kilku lotnisk (ang. Multi-Airport System) obsługujący jedną aglomerację miejską. Jak widać Radom będzie wytyczał zupełnie nowe ścieżki w zakresie wielkości ruchu i odległości od głównej aglomeracji miejskiej. Wkraczał w obszary, które obecnie są zupełną białą plamą na mapie lotnisk w Europie.

 

Nie, nie będzie tylko nieznacznie przekraczał tych granic; z ruchem około 9 milionów pasażerów w planowanym w 2028, lotnisko w Radomiu te granicy przekroczy około 4 krotnie! Z udziałem około 25% ruchu w systemie portów lotniczych na Mazowszu, ustanowi niezaprzeczalny rekord wśród dodatkowych portów lotniczych, położonych w odległości ponad 100 km od obsługiwanej aglomeracji miejskiej. Szczerze - tego nie dokonał jeszcze nikt!

 

A czy to jest realne? To już inna historia. Obecnie wszystko (oprócz analizy ARUPA) wskazuje na to, że planujemy sobie budowę „białego słonia” – czyli w polskim przypadku Misia. Misia za około 1 miliard złotych (no dobra, za 892 miliony [2] – będąc precyzyjnym).

 

 

Dariusz R. Sawicki 
intelligent aviation

 


[1] Analizy strategiczne zapotrzebowania na infrastrukturę lotniskową dla Mazowsza w kontekście uruchomienia CPK; Warszawa, 04.04.2018 r. (Arup, PPL – konferencja prasowa)


[2] Analizy strategiczne zapotrzebowania na infrastrukturę lotniskową dla Mazowsza w kontekście uruchomienia CPK; Warszawa, 04.04.2018 r. (Arup, PPL – konferencja prasowa)

 

 

 

Tagi:

Lotnisko Chopina | Lotnisko Radom


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony