„Wielki brat” w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy

2013-08-21
 Drukuj

Czasy, gdy na mostach, dworcach, czy lotniskach widniały tabliczki informujące o zakazie fotografowania odeszły już chyba w niepamięć. Dzisiaj lotniska wychodząc naprzeciw osobom chcącym fotografować ruch lotniczy tworzą specjalne „górki spotterskie”, czyli wzniesione ponad linię ogrodzenia punkty umożliwiające swobodne obserwowanie i fotografowanie startujących, czy lądujących statków powietrznych.

 

Doskonałym wsparciem dla fanów awiacji jest oczywiście również internet. Dzięki bijącym rekordy popularności stronom internetowym, czy aplikacjom na urządzenia mobilne, jesteśmy w stanie niemal w pełni obserwować ruch lotniczy. Na radarach przedstawiona jest trasa samolotu, jego prędkość, wysokość i wiele innych danych. Również coraz więcej lotnisk udostępnia obraz z kamer internetowych, umożliwiając podglądanie startujących i lądujących samolotów. Tutaj prym wiedzie Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

 

Obrazy z kamer internetowych dostępnych na stronie gdańskiego lotniska oglądane są codziennie średnio przez 2 tysiące internautów z niemal całego świata. Pozytywne opinie na temat kamer wyrażane są przez użytkowników na różnych forach internetowych oraz w kierowanych bezpośrednio do Spółki mailach. Podziękowania za to, że jesteśmy „chyba jedynym lotniskiem na świecie, które z tak wielu kamer udostępnia obraz na żywo” czytamy na przykład w mailach od użytkowników z Brazylii.

 

W Polsce, Port Lotniczy Gdańsk jest jedynym lotniskiem komercyjnym udostępniającym obraz w technice live stream i to z aż 4 kamer! Wraz z dodaną ostatnio czwartą kamerą (na razie w fazie testowej) możliwe jest obecnie obserwowanie obu kierunków pasa startowego, płyt postojowych, a nawet wnętrza terminalu pasażerskiego. Dzięki przekazywanym w czasie rzeczywistym obrazom, możliwe jest oglądanie manewrujących samolotów, a także wysiadających i wsiadających do nich pasażerów.

 

W lipcu tego roku zakładka strony internetowej z kamerami lotniskowymi odnotowała aż 68 tysięcy odwiedzin! Ilość przekazanych przez kamery danych sięgnęła 30TB! Aby umożliwić tak duże transfery, na potrzeby streamingu wykorzystywane jest wydajne i stabilne łącze o wyjątkowo wysokiej przepustowości dostarczane przez firmę Volta Communications. Średnio w miesiącu wśród osób oglądających obraz z gdańskiego lotniska ponad połowa to stali użytkownicy interesujący się codziennym życiem Portu. Jednak podczas wyjątkowych wydarzeń, jak na przykład przylot drużyny Barcelony, kamery odwiedzane są masowo przez tzw. użytkowników unikatowych. W czasie przylotu drużyny z Katalonii obraz z kamer obserwowało jednocześnie ponad 830 użytkowników. W sumie w tym dniu odnotowaliśmy aż 4000 wizyt.

 

- W miarę możliwości, (zarówno tych prawnych, jak i technicznych), staramy się otwierać drzwi naszego lotniska tak szeroko, jak tylko się da i to nie tylko przed osobami korzystającymi z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy fizycznie, ale również wirtualnie. W kwestii dostępnych publicznie kamer jesteśmy liderem w Europie i prekursorem w naszym kraju. Cały czas wraz z modernizacją naszej infrastruktury lotniskowej, modernizujemy również infrastrukturę informatyczną. Rozbudowujemy nie tylko terminalne pasażerskie, ale również zmieniamy serwery, zwiększamy przepustowości łączy internetowych, urozmaicamy stronę www i dodajemy kolejne elementy ich funkcjonalności. Bycie w czołówce lotnisk regionalnych zobowiązuje, a my staramy się zawsze być dwa kroki z przodu, powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

 

Link do strony z kamerami:

http://www.airport.gdansk.pl/airport/kamery-internetowe

 

 

Źródło: Port Lotniczy Gdańsk

 

 

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu PRTL.pl