Prawne aspekty rozwoju dronów w Polsce

2017-03-29
 Drukuj

Rynek dronów rozwija się bardzo dynamicznie. Pojawiają się informacje, że niedługo drony będą dostarczały przesyłki, a nawet wykonywały przewozy pasażerskie. Drony mają robić niemal wszystko. Sprawdzianem, czy umiemy obchodzić się z dronami, będzie wykorzystanie ich do dostarczania przesyłek - szczególnie tych o większych gabarytach i szczególnie takich, przy których liczy się szybkość dostawy.

 

Co do lotów amatorskich, to są one zgodne z prawem, o ile latanie odbywa się nad obszarem niezamieszkałym, z dala od lotnisk, nie nad drogami i co ważne - w zasięgu wzroku sterującego.

 

Pojawiają się propozycje,  żeby stworzyć dla dronów oddzielną regulację prawną w formie specjalnej ustawy. Pytanie - czy ma to sens? Na dzień dzisiejszy wydaje się, że nie. Wystarczyłoby jedynie dopisanie rozdziału w ustawie prawo lotnicze np. po art. 126 (dodaje się art. 126 b-z). Wydaje się, że przepisy dotyczące odpowiedzialności cywilnej art. 206-1 są wystarczające, szczególnie, że odsyłają do przepisów prawa cywilnego.

 

Z całą pewnością należałoby wprowadzić warunek obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zarówno dla amatorskiego wykorzystania dronów, jak i dla ich zastosowań komercyjnych. Z pewnością dobrze byłoby również poszerzyć katalog kar administracyjnych dla firm wykorzystujących drony do swojej działalności.  Dodatkowo w przepisach karnych powinny zostać zdefiniowane i wprowadzone dodatkowe występki i wykroczenia.

 

Działalność polegającą na świadczeniu usług „dronowych” np. dostarczanie przesyłek przez firmę logistyczną należałoby  poddać procesowi koncesyjnemu. Niektóre rodzaje usług „dronowych” można by poddać reżimowi zezwoleń. Niestety mimo rozwoju technologii, wypadki i incydenty będą się zdarzać i to coraz częściej. Pewnym zabezpieczeniem i prewencją  byłaby możliwość wprowadzenia zabezpieczenia, kaucji, na poczet możliwych szkód wyrządzonych przez drony.

 

Żadnych zmian w prawie lotniczym nie należy jednak wprowadzać pochopnie. Wręcz przeciwnie- należy bacznie obserwować legislację UE oraz poszczególnych krajów członkowskich.  W niedługim czasie należy się spodziewać legislacyjnych propozycji z Brukseli. Propozycje te należy szybko, ale uważnie przeanalizować, a następnie przedstawić swoje uwagi.

 

Rozwój „dronowych” przewozów pasażerskich, a może nawet  i  innych usług - np. dostaw towarów dla szerokiego kręgu konsumentów, z pewnością opóźni sytuacja związana z bezpieczeństwem i terroryzmem. Ryzyko przejęcia przez hakerów lub terrorystów kontroli nad takimi dronami będzie cały czas wysokie. Na szczęście, są też sytuacje, które w przypadku dronów, możemy z góry wykluczyć. Pamiętamy chociażby przypadek Andreasa Lubitza, pilota który świadomie skierował airbusa w alpejskie stoki, zabijając tym samym 150 osób, bo cierpiał na depresję i wypalenie zawodowe. Dron problemów emocjonalnych i psychicznych nigdy mieć nie będzie i nie zdecyduje się na tak drastyczny krok…

 

Prawo zawsze podąża za technologią - taka jest prawidłowość. Dobrze, jeśli nie tylko podąża, ale także dotrzymuje jej kroku, nie wprowadzając nierealnych wymagań i nadmiernych ograniczeń.

 

 

Jarosław Kruk

Radca prawny, Partner zarządzający

Kancelaria Prawnicza Kruk i Wspólnicy

 

 

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu PRTL.pl