Barometr Polska sierpień 2017. Świetna passa trwa

2017-10-09
 Drukuj

W sierpniu 2017 polskie porty obsłużyły 4 307 tys. pasażerów a dynamika wzrostu przewozów wyniosła aż 17,6%. To był drugi z kolei miesiąc, kiedy obsłużono ponad 4 mln pasażerów.

 

Uwaga: Są to dane przybliżone, gdyż lotnisko Chopina podaje liczbę zaokrągloną - 1,7 mln pasażerów.

 

Do tak wysokiej dynamiki ponownie przyczyniły się przewozy charterowe. Wskazują na to dane z KTW, POZ i WRO.

 

Wśród linii lotniczych zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o wzrost przewozów jest LOT, a za nim Ryanair i Wizz Air.

 

Wyniki sierpnia są bardzo podobne do lipcowych. Wynika to z analogicznej struktury oferowania rozkładowego oraz realizowania długich łańcuchów charterów.

 

Uwaga: należy pamiętać, że bieżący rok jest rokiem przestępnym.

 

Komentarz PRTL.pl

Wyniki sierpnia są bliźniaczo podobne do lipca. O powodach napisaliśmy powyżej. Istotna różnica to jeszcze większe tempo wzrostu oferowania LOT-u. Teraz można by je określić, jako prawie szalone. Ale to szczyt sezonu. Przy bardzo dobrej koniunkturze rynkowej ryzyko jest dość ograniczone. Trudniejsze czasy przyjdą za kilka miesięcy. Ale to, co jest już niewątpliwe, to szybki wzrost udziału przewoźnika w rynku przewozów z/do Polski. Oczywiście nie możemy określić go precyzyjnie, gdyż w ogromnej dynamice przewozów ogromną rolę odgrywa ruch tranzytowy.  

 

Już tradycyjnie w sierpniu FR pewną część oferowania przenosi na bogatsze rynki. W tym roku spadek indeksu wzrostu, w porównaniu z lipcem, jest jednak mniejszy.

 

Przyśpieszył natomiast W6, dla którego nasz rynek ma charakter absolutnie priorytetowy. Cały czas rośnie przewaga wielkiej trójki. W sierpniu jej udział w łącznym oferowaniu rozkładowym wyniósł aż 74,6% i w porównaniu z sierpniem 2016 wzrósł aż o 3,7ppct.  

 

Grupa LH ustabilizowała oferowanie. Rozwija je jedynie „punktowo”. Cały czas aktywna jest grupa AF/KL, a właściwie jej „holenderski oddział”.

 

W lipcu i sierpniu ogromne znaczenie mają przewozy charterowe. Indeks ich wzrostu był, najprawdopodobniej, ponownie wyższy od indeksu wzrostu całego rynku. Musimy jednak pamiętać, że sierpniu, podobnie, jak w lipcu 2016 mieliśmy do czynienia ze stagnacją tych przewozów.

 

Nie tylko dzięki FR, ale również i LO, rosną szybko przewozy krajowe. Sytuacja ulegnie dużej zmianie w Zimie 2017/18, gdy FR zawiesi rejsy z WAW do GDN i WRO.

 

Cały rynek

Wybrane dane o oferowaniu (w tys. foteli, zmiany w %):

- cały rynek: 3 764,5, (+15,1!),

- FR: 1 008,1 (+16,9),

- W6: 883,7 (+16,5),

- LO: 916,2 (+31,4!!!),

- Grupa LH: (LH+LX+OS+EW+4U+SN): 353,4 (-1,0),

- AF/KL: 78,9 (+-0),

- DY/D8: 81,3 (-8,7), zawieszenie rejsów WAW - LGW,

- SK: 46,9 (+5,9),

- IAG (BA/EI/VY/IB: 43,3 (-16,1), brak sezonowych rejsów IB do KRK,

- AY:25,3 (+4,5).

 

Uwagi:

-  tu podajemy tylko dane dla tych linii, które operują, do co najmniej, dwóch miast w Polsce.

   

 

Koniec części I

 

 

Marek Serafin

PRTL.pl

 

Źródło: porty lotnicze, IATA, AEA, ACI, PRTL.pl

 

 

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu PRTL.pl