Po rekordowym 2018 r. mniej zakłóceń na lotniskach w Europie, ale nie w Polsce

2019-10-21
 Drukuj

Niekorzystne dla polskich pasażerów wyniki przynosi analiza, dostarczonych przez AirHelp, danych dotyczących ruchu lotniczego w Polsce w trzech kwartałach 2019 roku. Wraz ze wzrostem liczby obsługiwanych podróżnych rośnie też liczba zakłóconych rejsów lotniczych. Na najbardziej obleganym polskim lotnisku – warszawskim porcie im. Fryderyka Chopina punktualność spadła do 70% (w porównaniu do 75% w 2017). W całym kraju 1 lot na 4 jest zakłócony.

 

Jak wynika z analizy AirHelp, w Polsce w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. wskaźnik zakłóconych lotów wyniósł 26% – co czwarty lot był opóźniony o co najmniej 15 minut bądź odwołany. Mimo pogarszających się prognoz dla polskich podróżnych Polska pozostaje poza 10 krajów z największym odsetkiem zakłóconych lotów w Unii Europejskiej, zajmując 14. pozycję i znajdując się tym samym w połowie rankingu. Zestawienie to opracowane zostało na podstawie danych AirHelp – wiodącej firmy specjalizującej się w prawach pasażerów linii lotniczych, uwzględniających 95% światowych statystyk o ruchu lotniczym. W okresie od stycznia do końca września tego roku liderem niechlubnego rankingu zostały Węgry. Zarówno tam, jak i w Portugalii więcej niż co trzeci lot był zakłócony. Największą punktualnością mogą się za to poszczycić lotniska litewskie, które bez przeszkód obsłużyły w tym czasie ponad 85% połączeń.

 

Natomiast biorąc pod uwagę całą Unię Europejską, po rekordowym 2018 roku, liczba wszystkich zakłóconych lotów spadła do nieco ponad 1,3 mln (dane za trzy pierwsze kwartały roku), dotykając ponad 164 miliony pasażerów. Wielu problemów nie dało się uniknąć ze względu na nadzwyczajne okoliczności takie jak niekorzystne warunki atmosferyczne, jednak częstokroć przyczyna zakłóceń leżała po stronie przewoźnika. W takiej sytuacji prawo nakłada na linie lotnicze szereg obowiązków, w tym m.in. w określonych przypadkach wypłatę odszkodowania.

 

 

Pełna treść opracowania dostępna jest w

Porty Lotnicze / Publikacje

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu PRTL.pl