INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Rozmowy PRTL.pl


ROZMOWA PRTL.pl

Marek Serafin, 2017-11-21
     

Polska i Izrael mają coraz więcej wspólnych tematów. Innowacyjna gospodarka, start-upy, najnowsze technologie - mówi Emilia Osewska-Mądry, Dyrektor Generalny, El Al Israel Airlines w Polsce w rozmowie z Markiem Serafinem z PRTL.pl

 

Marek Serafin: Mija rok. Jak Pani ocenia wyniki swojej linii na rynku polskim w 2017? Jakie były najważniejsze zmiany w porównaniu z rokiem ubiegłym?

 

Emilia Osewska-Mądry: Spokojnie stale rośniemy. Do floty El Al Israel Airlines w październiku dołączył pierwszy Dreamliner. Lata już na trasie z Tel Awiwu do Londynu, ale mam nadzieje, ze odwiedzi również Warszawę! Zamówione Dreamlinery otwierają zupełnie nowy rozdział w budowaniu nowocześniejszej, cichszej i bardziej przyjaznej środowisku floty. Zwiększamy częstotliwości na wybranych trasach i otwieramy nowe, takie jak na przykład Miami. Obecnie we flocie mamy 43 Boeingi, w tym po sześć B 747- 400 i 777-200, siedem 767, a także Boeingi 737- 900 i 800.

 

Od kwietnia 2017 uruchomiliśmy bezpośrednie połączenie z Tel Awiwu do Krakowa. Latamy dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki, ale od sezonu letniego 2018 dodamy jeszcze jedna częstotliwość - środę! Podróż do Tel Awiwu z Krakowa to 3 godziny 55 minut, a z Warszawy to 4 godziny.

 

Lato 2018 przyniesie również wzrost połączeń pomiędzy Tel Awiwem i Warszawa do 10 tygodniowo. W poniedziałki wtorki i środy utrzymywać będziemy dwa rejsy dziennie: rano i wieczorem, a w czwartki, piątki i niedziele po jednym połączeniu dziennie.  

 

Jestem w EL Al dopiero od ośmiu miesięcy, a w polskim oddziale nastąpiło wiele pozytywnych zmian. Nasz zespól wzbogacił się o kilku nowych współpracowników. Powiększyliśmy biura w centrum i na lotnisku. Zyskały one nowy, bardziej przestrzenny, nowoczesny wystrój. Nawiązujemy nowe i pielęgnujemy dotychczasowe relacje z naszymi klientami i agencjami podroży. Mamy dobre rezultaty. Na trasach z Polski latamy B737-900 i B737-800.

 

A jak wyglądają perspektywy na rok przyszły?

 

Zamierzamy w dalszym ciągu zabiegać i dbać o naszych klientów, tych stałych - członków naszego klubu EL AL Matmid Frequent Flyer, często podróżujących klasą biznes z szerokimi, wygodnymi, rozkladanymi fotelami, z poduszeczkami i kolderkami i tych którzy trafiają na nasze poklady po raz pierwszy. Zarówno w klasie biznesowej jak i ekonomicznej oferujemy gorące posilki, pyszne izraelskie wina i różnorodne napoje. Do dyspozycji pasażerów oddajemy system rozrywki na pokladzie. Aplikacja Dream Stream - ”ściągnięta”” przed wylotem na dowolne urządzenie mobilne pozwala mieć dostęp do ponad setki kanałów filmowych, rozrywkowych, muzycznych i sportowych. Na ekranach monitorów zaś udostępniamy najnowsze produkcje filmowe.

 

W ciągu najbliższych dwóch lat do floty EL AL trafią kolejne Dreamlinery. Bedzie ich wkrótce 16. W takiej nowej odsłonie w 2018 roku świętować będziemy 70 - lecie Izraela i 70 - lecie El Al. Zależy mi bardzo na dalszym rozwoju El Al w Polsce. Chciałabym zaprosić do Izraela nawet najbardziej „Wybrednych Klientów”, gdyż poziom naszego serwisu należy do najwyższych w branży, o czym nie wszyscy wiedza. Dbamy o naszych pasazerow. Mamy komfortowe siedzenia także w klasie ekonomicznej z duża ilością miejsca na nogi. Smaczne posilki i napoje, a także bagaż – wliczone są w cenne biletu lotniczego. Chciałabym zaprosić na poklady ElAl także młodzież, która z wielką łatwością skorzysta z naszych stron elal.com, gdzie znajdzie wiele porad na temat tego, co warto zobaczyć. Byłam osobiście zaskoczona ilością tematów wycieczek po Izraelu, na przykład ciekawą oferta poznania sztuki kobiet – izraelskich artystek, mnóstwo koncertów muzycznych i ciekawych wydarzeń. Myślę, że Izrael to nie tylko Ziemia Święta, to także ziemia świetna do organizacji konferencji, kongresów i wyjazdów branży incentive. Nigdzie tak świetnie jak w Izraelu połączyć można pracę, zabawę i modlitwę, historię i nowoczesność.

 

Izrael stał się bardzo popularną destynacją w Polsce i chyba analogicznie Polska w Izraelu. Jakie są tego główne przyczyny?

 

Dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego za pierwsze półrocze 2017 są rzeczywiście bardzo optymistyczne. Na liście najbardziej popularnych miast, do których chętnie latamy z Polski w ruchu regularnym, Tel Aviv z 31 miejsca rok temu uplasował się na 24, zaraz za Manchesterem, Birmingham i Zurychem. Co ciekawe jest to jedyny spoza Europy kierunek, który znalazł się tak wysoko. Jeśli chodzi o cały Izrael, w ruchu regularnym, to jest jeszcze ciekawiej. W pierwszym półroczu 2017 Izrael, głównie Tel Awiw i Eilat, z 19 miejsca  przesunął się aż na 17 i znalazł się zaraz za Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Grecją i Federacją Rosyjską. Zdystansował zaś takie kraje jak: Portugalia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Austria, czy Finlandia. Na pewno pomaga zakrojona na szeroką skalę kampania promocyjna Ministerstwa Turystyki Izraela. Pozytywną rolę w zbliżaniu obu naszych krajów odgrywa też Ambasada Izraela w Polsce.

 

Ten niewielki kraj ma bardzo wiele do zaoferowania. Trzy morza, w tym Śródziemne, Czerwone oraz Martwe znajdujące się w największej na ziemi depresji, 400 metrów poniżej poziomu morza. Jeśli doliczyć Jezioro Tyberiadzkie, czyli Galilejskie – to nawet cztery morza! Izrael jest tyglem różnych kultur oraz historycznych i religijnych miejsc. Jednocześnie – to stosunkowo młody, 69-letni kraj, który właśnie teraz wszedł w bardzo dynamiczna fazę rozwoju. To mekka nowoczesnych technologii, młodych, dynamicznych i świetnie wykształconych specjalistów. W Tel Avivie spotkać można młodzież odpoczywająca wzdłuż pięknych plaż, jeżdżących na rowerach, rolkach, hulajnogach. Widać wielu biegaczy, tancerzy. Ja polecam tamtejszą kuchnię. szczególnie śniadania w Izraelu nie mają sobie równych, przepyszna szakszuka. To niewątpliwie raj dla wegetarian i wegan! Właśnie wróciłam z tygodniowych wakacji. Odwiedziłam Morze Martwe, Masadę, Jerozolimę, Tel Aviv i skąpaną w słońcu Cezareę. Na krótki weekendowy wypad polecam połączenie Tel Avivu i Jerozolimy. Do rozsmakowania się w klimatach historyczno- religijnych warto przeznaczyć co najmniej tydzień. Ziemia Święta to cel pielgrzymów z całego świata, również z Polski.

 

Izraelczycy zaś upodobali sobie Polskę na krótsze i dłuższe pobyty. Przyjeżdżają do nas, bo uważają nasz kraj za nowoczesny, piękny i tani. Szekel i złotówka są w tym momencie prawie sobie równe, z lekka przewaga wartości szekla i nie trzeba przeliczać, ile co kosztuje. Przyjeżdżają osoby młode w wieku 16- 17 lat w grupach szkolnych, gdyż izraelski program nauczania zakłada zwiedzanie miejsc zagłady i martyrologii żydowskiej z czasów drugiej wojny światowej. Przyjeżdżają tez biznesmeni. Polska i Izrael maja coraz więcej wspólnych tematów. Innowacyjna gospodarka, start-upy, najnowsze technologie. Izraelczycy przyjeżdżają do Polski w celach wypoczynkowych, na zwiedzanie, na zakupy. Są bardzo ciekawi współczesnej Polski.  

 

Popularność oznacza ogromną konkurencję. Zarówno ze strony LOT-u, który zdecydowanie zwiększa swojej oferowanie nowymi B737, jak i ultra-tanich linii, a przede wszystkim, Ryanaira. Co ona oznacza dla Pani linii i jak sobie z nią radzicie?

 

O tak! Konkurencja na trasach z Polski do Izraela jest bardzo duża. Obecnie w sezonie Zima 2017/18 pomiędzy oboma krajami mamy aż 51 regularnych polaczeń, głównie do Ovdy, położonej 80 kilometrów od Eilatu oraz do Tel Avivu.

 

Linie El Al Israel Airlines obsługują bezpośrednie rejsy z Warszawy i Krakowa do Tel Avivu. Nasza przewaga konkurencyjna polega na świetnym rozkładzie, ale także na tym, że w cenie biletu wliczony jest koszt przewozu bagażu podręcznego oraz nadanego. Czyli płacisz raz i masz wszystko w cenie. Oferujemy też dobre ceny! Obecnie na trasie z Warszawy do Tel Awiwu i z powrotem można polecieć za 679 złotych. Cena zawiera przewóz bagażu, posilki i napoje oraz rozrywkę na pokladzie. Z Krakowa zaś do Tel Awiwu w obie strony mamy specjalna cenę już za 859 złotych.

 

Jesteśmy stałym graczem na tych trasach. Obserwujemy konkurencję i pracujemy nad dalszym podnoszeniem jakości naszych usług. Poza tym wydaje mi się, że warto latać z nami, bo znamy się na Izraelu, na bezpieczeństwie i na komforcie. Jesteśmy też bardzo punktualni. 

 

Jak wygląda ruch przyjazdowy z Izraela do Polski? Czy przeważa grupowy, zorganizowany, czy też raczej indywidualny?

 

Polska i Izrael to kraje o silnych powiazaniach biznesowych. Na tej trasie latają przedsiębiorcy. To mieszanka grup i przyjazdów indywidualnych. Czesto grupka znajomych, przyjaciół wybiera się do Polski na kilka dni. Po powrocie polecają Polskę swoim przyjaciołom i oni też przyjeżdżają. Historyczne więzy także odgrywają ważną rolę. W czasie moich podroży do Izraela zawsze spotykam kogoś, kto mnie pyta o konkretną miejscowość w Polsce. Myślę, że więzy artystyczne, filmowe, teatralne, również te związane z dziedziną tańca, bardzo popularnego w Izraelu, będą nas wzajemnie do siebie przyciągać. Wycieczki młodzieżowe do miejsc z czasów wojny to również spory ruch grupowy do Polski. Niektórzy chcą zobaczyć najwęższy dom na świecie, w Warszawie, w którym czesto mieszka pisarz izraelski Etgar Keret, który zresztą został Polakiem. Niektórzy przyjeżdżają w celach sentymentalnych, chcą poznać kraj przodków, zwiedzić muzeum Polin i Leoncin, miasteczko Isaaca Bashevisa Singera, albo Otwock, gdzie przyjeżdżało na wypoczynek wielu polskich Żydów, że o Krakowie już nie wspomnę...


Czy Pani linia odczuwa negatywne skutki niepokojów polityczno-militarnych w całym regionie? 

 

Parę dni temu wróciłam z Izraela. Podróżowałam z moimi nastoletnimi synami i czułam się tam dobrze i bezpiecznie. Samoloty El Al na trasie warszawskiej i krakowskiej do Tel Awiwu mają dobre współczynniki załadowania, w granicach 85-95 procent. Izrael jest stosunkowo blisko Polski, niecałe 4 godziny podroży samolotem, a słońce i bagaż w El Al wliczone są w cenę! Na Polaków czekają szerokie piaszczyste plaże Tel Awiwu, stare uliczki portu Jaffy, drapacze chmur, w których można zrobić dobry biznes, historia zaklęta w starej Jerozolimie i wiele innych nieodkrytych jeszcze miejsc.. 

 

Dziękuję za rozmowę

 

 

 

 

Tagi:

Bezpieczeństwo | Dreamliner | El Al | Konkurencja | Lotnisko Chopina | Lotnisko Kraków | Oferowanie | Pasażer | Popyt | Praca | Rozwój | Samolot | Turystyka


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony