INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Rozmowy PRTL.pl


Rozmowa PRTL.pl

Marek Serafin, 2018-08-07
     

Bezpośrednie loty do USA z pewnością ułatwiają rozwijanie relacji gospodarczych z firmami amerykańskimi, których wiele ulokowało swój biznes właśnie na Podkarpaciu. Podstawą sukcesu tego połączenia jest jednak tzw. ruch etniczny, czyli kilka pokoleń emigrantów z Polski południowo-wschodniej, które osiedliły się w okolicach Nowego Jorku i rokrocznie odwiedzają swoje rodziny tudzież zapraszają je za ocean –mówi Prezes Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” Michał Tabisz w rozmowie z Markiem Serafinem z PRTL.pl.

 

Marek Serafin: Sezon lato 2018 w pełni. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można określić, jaki dla portu będzie ten rok. Jakie są Pana oceny i przewidywania?

 

Michał Tabisz: Pierwsze półrocze przyniosło rekordowy wynik ponad 350 tys. obsłużonych pasażerów, prognozy na koniec roku również są optymistyczne. Jeśli nie wydarzy się coś nieprzewidzianego, liczymy na dwucyfrowy wzrost, co będzie nie tylko najlepszym wynikiem w historii lotniska w Jasionce, ale też największym wzrostem ruchu pasażerskiego od kilku lat.

 

Po bardzo wielu latach zostały wznowione bezpośrednie połączenia lotnicze do portu Newark pod Nowym Jorkiem. Jakie znaczenie dla portu i regionu ma to wydarzenie?

 

Regularne połączenia transatlantyckie z portów regionalnych to unikalna sytuacja nie tylko w skali krajowej, ale także europejskiej. Nic dziwnego, że lądowanie rejsowego Dreamlinera w Jasionce budziło i wciąż budzi duże emocje wśród pasażerów, okolicznych mieszkańców, ale także wśród załogi naszego portu lotniczego, która co tydzień musi sprostać nie lada wyzwaniu, jakim jest obsługa szerokokadłubowca. Bezpośrednie loty do USA z pewnością ułatwiają rozwijanie relacji gospodarczych z firmami amerykańskimi, których wiele ulokowało swój biznes właśnie na Podkarpaciu. Podstawą sukcesu tego połączenia jest jednak tzw. ruch etniczny, czyli kilka pokoleń emigrantów z Polski południowo-wschodniej, które osiedliły się w okolicach Nowego Jorku i rokrocznie odwiedzają swoje rodziny tudzież zapraszają je za ocean.

 

W przeszłości były to rejsy sezonowe – letnie. A jak ma być w tym roku? Czy jest to już przesądzone? Jakie są zainteresowanie tym połączeniem ze strony klientów?

 

Intencją zarówno przewoźnika, jak i naszego portu było uruchomienie połączenia całorocznego. Średnie wypełnienie samolotów w pierwszych miesiącach operowania na poziomie znacznie powyżej 80 procent dowodzi, że potencjał na tej trasie jest znaczący. Co ważne, stale zwiększa się też wolumen frachtu przewożonego pod pokładem Dreamlinerów, a uruchomienie regularnych transportów cargo z Jasionki do USA było jednym z naszych priorytetów.

 

Przez wiele lat Rzeszów i Podkarpacie, na mapie polskiego rynku lotniczego kojarzyły się z ruchem północno-atlantyckim. To jednak uległo znacznym zmianom. Skończyła się „monokultura”. Jak rozwija się ruch z/do Europy, zarówno biznesowy, jak i szeroko rozumiany „przyjemnościowo-rodzinny”?

 

Staramy się wzbogacać naszą ofertę we wszystkich segmentach rynku pasażerskiego, co szczególnie widać patrząc na rozwój siatki połączeń w bieżącym roku. Nowe kierunki międzynarodowe uruchomione przez LOT, zwiększenie rotacji przez Lufthansę na trasie do Monachium, kolejne letnie destynacje Ryanaira czy wreszcie znaczący wzrost jeśli chodzi loty czarterowe – to wszystko obrazuje skalę potrzeb podróżnych z naszego regionu i całego obszaru oddziaływania lotniska w Jasionce. Wierzę, że ta dynamika utrzyma się w najbliższych latach.

 

Na rynku polskim, po krótkim okresie kryzysu, ruch charterowy rozwija się znów bardzo szybko. Jak to wygląda w Waszym regionie?

 

Podobnie jak w innych regionach loty czarterowe cieszą się u nas w tym roku dużą popularnością i oczekujemy dużo lepszego wyniku niż w 2017 roku, niemniej touroperatorzy wciąż nie wykorzystują w pełni potencjału, jaki posiada nasz port w tym obszarze. Mam nadzieję, że kolejne lata przyniosą jeszcze większy wzrost ruchu czarterowego z Jasionki.

 

Po wprowadzeniu przez UE ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy wzrosło chyba zainteresowanie połączeniami lotniczymi wśród mieszkańców Zachodniej Ukrainy. Czy tak jest w istocie?

 

Przyznaję, że nie odczuliśmy tego aż tak bardzo, jak można było się spodziewać. Zapewne przyczyną jest to, że linie niskokosztowe bardzo intensywnie rozwijają swoją obecność na rynku ukraińskim i oferują coraz więcej bezpośrednich połączeń do Europy. Mimo zniesienia wiz, dużą uciążliwość dla podróżnych z Ukrainy wciąż stanowi długość procedur kontrolnych przy przekraczaniu granicy.

 

 

Marek Serafin

PRTL.pl

 

 

 

Tagi:

Lotnisko Rzeszów | Rozwój


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony