INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Publikacje


SOLAR IMPULSE - samolot, który nie zużywa paliwa

2016-08-04
 
Konstrukcja i lot próbny
Bertrand Piccard zainicjował projekt Solar Impulse w listopadzie 2003 po przeprowadzeniu oceny realności budowy samolotu. Partnerem była Politechnika Federalna w Lausanne. Konstruktor i współzałożyciel André Borschberg kierował budową samolotu i przygotowywał każdy lot próbny. W 2009 roku zespół składał się z 50 inżynierów i specjalistów technicznych z 6 różnych krajów, dla których dodatkowo pracowało 100 konsultantów. Współpracowano również z 80 partnerami technologicznymi.
czytaj więcej

Nisza rynkowa dla nowej rodziny samolotów wąskokadłubowych Bombardiera

Marek Serafin, 2016-03-30

Od bardzo wielu lat wiadomo, że istnieje luka, a więc i nisza rynkowa, pomiędzy „prawdziwymi”, o optymalnych parametrach eksploatacyjnych i kosztowych, samolotami średniego zasięgu z rodziny B737 oraz A320 a regionalnymi odrzutowcami. Tu najnowocześniejsza jest rodzina produktów Embraera od E170 do 195.

czytaj więcej

Polska premiera Bombardiera CS 100

Leszek Chorzewski, 2016-03-23

Warszawa razem z Krakowem stały się kolejnymi etapami europejskiej prezentacji nowego samolotu firmy Bombardier oznaczonego symbolem CS 100. W zamiarach producenta stanowić on będzie, wraz z modelem CS 300, atrakcyjną alternatywę dla oferty Boeinga, Airbusa i Embraera szybko unowocześniających swą ofertę samolotów średniodystansowych.

czytaj więcej

B 787 Dreamliner to „elektryczny samolot”

Stan Golanka, 2013-01-21

Boeing 787 to pierwszy komercyjny samolot, który wykorzystuje głównie energię elektryczną do zasilania różnych układów w samolocie. Zastępuje to większość pneumatycznych i jeden z trzech systemów hydraulicznych znajdujących się na starszych typach samolotu.

czytaj więcej

Projekt Systemu Transportu Małymi Samolotami (STMS) w Polsce

2012-01-25

System Transportu Małymi Samolotami opracowano w Instytucie Lotnictwa w Warszawie przy wsparciu niektórych uczelni, który zakłada wykorzystanie sieci lokalnych i regionalnych lotnisk oraz lekkich samolotów, kursujących między nimi.

czytaj więcej

Rynek paliwa lotniczego w Polsce

2011-11-18

Aktualna sytuacja i struktura rynku

Według różnych szacunków polski rynek paliwa lotniczego jest wyceniany na ponad miliard złotych. Pomimo dużej wartości, na rynku tym jest jednak stosunkowo niewielu graczy. Na jedenastu największych polskich lotniskach działa łącznie pięciu agentów obsługi naziemnej w zakresie zaopatrzenia statków powietrznych w materiały napędowe. Każdy z tych podmiotów, poza świadczeniem usług handlingowych, prowadzi również działalność w zakresie obrotu paliwem. Zdecydowana większość z nich kupuje paliwo lotnicze produkowane przez PKN Orlen lub Grupę Lotos. Niewielka ilość paliwa dostarczana jest z zagranicy.

czytaj więcej

Zatrzymanie statku powietrznego

2011-10-13

Przewoźnik i operator lotniczy niewykonujący obowiązków wynikających z prawa lub niektórych obowiązków umownych musi się liczyć z zatrzymaniem samolotu. Uprawnienia do zatrzymania samolotu można podzielić na 3 kategorie, tj. administracyjne - związane z naruszeniem zasad bezpieczeństwa, zatrzymanie bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego i zatrzymanie na podstawie orzeczenia sądowego.

czytaj więcej

Wystartował wyścig modernizacji - jak wpłynie na właścicieli samolotów?

2011-09-30

Konkurencja na rynku modernizacji samolotów, plany rynkowe producentów, a także prognozowane nieustanne zmiany na rynku lotniczym to bez wątpienia czynniki, które mają wpływ na właścicieli będących w użyciu flot.

czytaj więcej

Uwarunkowania odzyskania samolotu przez leasingodawcę w przypadku Event of Default

2011-09-28

W trakcie trwania umowy leasingu może dojść do wystąpienia tzw. Event of Default (czyli naruszenia obowiązków umownych). Najczęściej umowa precyzyjnie określa konsekwencje poszczególnych rodzajów naruszeń umowy, począwszy od względnie drobnych do najpoważniejszych w postaci rozwiązania umowy. W tym ostatnim przypadku, wobec zakończenia trwania stosunku leasingu, leasingodawca będzie dążył do odzyskania posiadania samolotu. Nie zawsze jednak leasingobiorca będzie skłonny uczynić to dobrowolnie, szczególnie wtedy gdy będzie kwestionował podstawy do rozwiązania umowy leasingu.

czytaj więcej

Praktyczne aspekty stosowania Konwencji Kapsztadzkiej

2011-09-23

Konwencja Kapsztadzka została zawarta w celu ułatwienia nabywania i używania wyposażenia ruchomego o znacznej wartości, jak również w celu ułatwienia finansowania zakupu i używania takiego wyposażenia. Reguluje ona ustanawiania i skutki zabezpieczeń międzynarodowych na niektórych kategoriach wyposażenia ruchomego, takich jak: płatowce, silniki lotnicze, śmigłowce, tabor kolejowy oraz sprzęt kosmiczny. Dla przedsiębiorców lotniczych szczególne znaczenie ma Protokół do Konwencji dotyczący szczegółowych kwestii w zakresie sprzętu lotniczego.

czytaj więcej

Najczęstsze zabezpieczenia w umowie leasingu samolotu

2011-09-16

W umowach leasingu statków powietrznych, z uwagi na znaczną wartość przedmiotu leasingu, strony zainteresowane są skutecznymi sposobami zabezpieczenia swoich interesów prawnych i ekonomicznych. Dotyczy to zwłaszcza leasingodawcy oraz podmiotu finansującego, jeśli taki jest zaangażowany w transakcję. Celem zabezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie skutecznego sposobu pokrycia należnych rat leasingowych i innych należności w razie braku zapłaty przez leasingobiorcę, zapewnienie możliwie korzystnej sytuacji wierzycieli w razie upadłości leasingobiorcy, zabezpieczenie interesów właściciela statku w razie jego utraty lub uszkodzenia, jak i wiele innych.

czytaj więcej

Prognoza rynkowa Embraera na lata 2011-2030

2011-06-24

W czasie paryskiego Air Show Embraer ogłosił swoją nową prognozę rynkową na lata 2011-2030. Ogłosił także prognozę popytu na samoloty w segmencie 30-120 foteli. Zdaniem Embraera rynek lotniczy wychodzi z kryzysu szybciej niż można było się spodziewać rok - dwa lata temu.

czytaj więcej

Kamera w samolocie

2011-02-18

Przez okna samolotu pasażerskiego widzi się skrzydła samolotu, chmury, czasem prześwitującą ziemię. Firma Puritan Bennett Aero System Company ok. 15 lat temu, jako jedna z pierwszych zaproponowała liniom lotniczym i ich pasażerom możliwość oglądania tego, co dzieje się na zewnątrz samolotu w czasie rzeczywistym, bezpośrednio na ekranach lub indywidualnych monitorach.

czytaj więcej

System transportu małymi samolotami - podsumowanie cyklu artykułów

2010-12-10

W publikowanej od października bieżącego roku serii artykułów przedstawiono badania dotyczące możliwości wdrożenia, a następnie funkcjonowania systemu transportu małymi samolotami. Zaprezentowana analiza pozwoliła na wyciągnięcie kilku wniosków potwierdzających główną tezę cyklu.

czytaj więcej

<<<
>>>

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony